chrome firefox opera safari iexplorer

Вчені оголосили про початок нової ери в астрономії

27 листопада 2013 о 15:42

Астрономія розширюється та набуває нових можливостей: відтепер науковці будуть спостерігати за рухом не тільки небесних тіл, а й мікрочастинок із просторів всесвіту. Високоенергетичні нейтрино, виявлені ними, допоможуть вивчати космічний простір. 

Обкладинка журналу «Science», в якому йдеться про відкриття, яке означає прихід нового віку астрономії. Ілюстрація: sciencemag.org
Обкладинка журналу «Science», в якому йдеться про відкриття, яке означає прихід нового віку астрономії. Ілюстрація: sciencemag.org
Нейтрино називають однією з базових частинок, з яких складається наш всесвіт. Кожної секунди мільярди з них проходять крізь наші тіла. Науковці знають, що на нейтрино не впливають магнітні поля, і що ці частинки зароджуються здебільшого або в атмосфері Землі, або на Сонці. 

Проте зустрічаються на Землі і більш рідкісні — астрофізичні — нейтрино. За останні кілька років в обсерваторії IceCube на Південному полюсі їх було зафіксовано 28 штук. Найпотужніші з них отримали назву Берт та Ерні. Від земних нейтрино вони відрізняються своєї високою енергією (більше 30 тераелектронвольт), завдяки чому вчені припускають, що вони зародились за межами Сонячної системи або навіть нашої галактики. 

Походження астрофізичних нейтрино не з’ясоване до кінця. Вчені припускають, що вони можуть утворюватись в результаті гама-сплесків, або походити від активних ядер галактик та чорних дір. 

Поспостерігати за ними групі науковців з Університету Меріленду вдалось за допомогою телескопа, вбудованого в товщу льоду об’ємом 1 кілометр на Південному полюсі Землі, в Антарктиді. Коли нейтрино рухаються в кризі, то прилади, використовуючи радіочастоти, фіксують невеличкі спалахи блакитного світла: чим більш потужна енергія нейтрино, тим більший і спалах. 

Вдається також узагальнено визначати те, звідки вони походять. Проте наразі вчені не можуть сказати, де виникли ті 28 унікальних нейтрино з великим зарядом енергії — даних не вистачає. Дослідники порівнюють це з отриманням фотографії при довгій експозиції: за їхніми словами, потрібно проводити спостереження ще кілька років, щоб із зібраних даних скласти повну картину. 

Але про що зараз вчені говорять із впевненістю — це те, що вивчення нейтрино просуне вивчення космічного простору на новий рівень та дасть їм можливість дізнатись про астрофізичні явища, які відбуваються за мільйони чи навіть мільярди світлових років від Землі.

Розділи: Суспільство

2 травня

Інші дати
Народився Микола Вілінський
(1888, м. Голта, Херсонська область – 1956) – український композитор, педагог. Автор симфонічних сюїт, кантат, вокально-хорових обробок українських, російських і молдавських народних пісень, романсів, камерно-інструментальних творів, а також ряду теоретичних робіт і статей. Вважається засновником баладного жанру в український фортепіанній музиці.
«Микола Миколайович Вілінський був прекрасним музикантом і прекрасною людиною. На всіх його творах лежить печать справжнього таланту і всі вони показують тонкий смак і велику професійну майстерність автора.» (Борис Лятошинський)
Розгорнути
Народився Володимир Лучицький
(1877, м. Київ – 1949) - український геолог, петрограф. Велике значення мають його роботи з вивчення Українського кристалічного щита, Криму. Відкрив родовищ графітів, каолінів. Склав гідрогеологічні та геологічні карти України.
Розгорнути