chrome firefox opera safari iexplorer

5 кроків медичної реформи

25 лютого 2011 о 16:16

Через три роки всіх нас обслуговуватимуть не звичні дільничні, які лікують окремо дітей і дорослих, а сімейні лікарі, «швидка» приїжджатиме не пізніше, ніж через 20 хвилин в будь-яке село (у місті — через 10 хвилин), а лікарні перестануть скаржитися на брак ліжок і ліків.

Все це повинно стати реальністю в ході медичної реформи, яка спочатку пройде у вигляді експерименту в трьох областях: Вінницькій, Донецькій і Дніпропетровській (він тут вже запускається).

Офіційно ж експеримент стартує, швидше за все, в березні, після того, як в Раду буде поданий відповідний законопроект.

Як запевняє куратор реформи, заступник керівника президентського секретаріату Ірина Акімова, реформа йтиме у трьох напрямам: зміна мережі лікувальних установ, системи фінансування і контролю якості.

Ключовий аргумент: Україна — на одному з перших місць в Європі по кількості ліжко-місць і одночасно — по рівню смертності. А це означає, що у нас багато лікарень, що «з`їдають» бюджетні гроші, де не можуть надати гідної допомоги.

Госпітальні округи

Реформа припускає ліквідовувати звичну мережу районних лікарень. Всю країну поділять на госпітальні округи, в кожному з яких будуть лікарні чотирьох типів.

Наприклад, в Донецькій області передбачається створити не менш 39 госпітальних округів і 74 центри надання первинної меддопомоги, де працюватимуть сімейні лікарі, розповіла «Сьогодні» перший заст. начальника Донецького УОЗ Тамара Циганок. У Вінницькій — близько 10 округів.

Скорочуватимуть?

Лікарі побоюються, що в ході реформи їх скорочуватимуть. «Нас збирали на нараду. Тих, хто молодший 50 років, пропонують за півроку перепрофілювати на сімейних лікарів, які лікуватимуть і дорослих, і дітей, — розповіла лікар-педіатр Ірина К. — А педіатри вважатимуться вузькопрофільними фахівцями. Але якщо педіатрові легко переключитися на лікування дорослих, то терапевтові на дітей — складно. А що буде з тими, хто старший 50 — не говорять, напевно, звільнятимуть».

Втім, чиновники запевняють, що скорочень не буде. «Питання про звільнення лікарів зараз взагалі не стоїть», — запевняє Акимова. «У нас брак лікарів. Але невелика кількість медиків перенавчатиметься», — відзначила Циганок.

«Швидка»

У Дніпропетровській області, де вже йде реформа, поки що задоволені не всі. Наприклад, недавно тут помер молодий чоловік, що страждав епілепсією, не дочекавшись «швидкої».

Місцеві жителі звинувачують реформу — мовляв, раніше була своя «швидка», що приїжджала за лічені хвилини, тепер же бригада добирається до них з райцентру.

Губернатор Дніпропетровщини, навпаки, завірив, що після реформи «швидка» приїжджатиме набагато швидше. Зокрема планується, що на виклик виїжджатиме найближча машина. Всі «швидкі» передбачається оснастити GPS-навігаторами.

Відомий лікар Євгеній Комаровський вважає, що адекватний сімейний лікар може економити державі тисячі тисяч, причому і «швидкій» доведеться виїжджати набагато рідше: «Але спочатку треба «зробити» сімейних лікарів, а потім вже реформувати лікарні і інше». Інакше, вважає він, через велику кількість неграмотних сімейних медиків люди не одержуватимуть нормальну допомогу.

П’ять кроків медичної реформи

  1. Кожна область буде поділена на госпітальні округи (кожен обслуговуватиме 100 000 осіб). У окрузі буде одна багатопрофільна лікарня, лікарня інтенсивного лікування, одна лікарня для відновного лікування, одна лікарня для планового лікування хронічно хворих, один хоспис і один заклад медико-соціальної допомоги.
  2. У простих випадках (простуда, невеликі травми) допомогу надаватимуть сімейні лікарі, як дорослим, так і дітям, а у разі потреби — направляти на лікування в стаціонар. На сімейних лікарів перенавчатимуть вузькопрофільних фахівців, яких дуже багато.
  3. Вимоги до «швидкої допомоги» будуть жорсткішими: бригада повинна буде приїхати на виклик в місті за 10 хвилин, а в селі — за 20 хвилин (зараз норматив по місту 15 хвилин, по сільській місцевості — 30 хвилин).
  4. Зарплата лікарям складатиметься з двох частин: ставка і доплата за якість роботи, правда, по яких критеріях їх оцінюватимуть, поки що точно невідомо (коефіцієнти належить затвердити МОЗу).
  5. Зараз реформа стартувала в трьох областях: Донецькій, Дніпропетровській і Вінницькій як експеримент, який триватиме три роки.

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути