chrome firefox opera safari iexplorer

«Мирний атом» використають у війні проти України

11 березня 2014 о 11:29

Росія ввела тимчасову заборону на постачання ядерного палива на українські АЕС

До газових воєн з РФ в Україні уже звикли, тож натяками, що через борги нам можуть перестати постачати газ, уже нікого не здивуєш. Тепер у Москві вдарили по українських АЕС. Росія, яка поки що є монопольним постачальником збагаченого урану на наші атомні електростанції, вирішила тимчасово заборонити поставки ядерного палива в Україну та через територію України. «Запас палива на АЕС України є на березень і квітень. Поки введено заборону на такого роду пересування палива через нестабільну ситуацію в країні», – заявив віце-прем’єр Росії Дмитро Рогозін. Схоже, енергетична безпека України під загрозою, адже атомна електростанція – це не котельня на дровах, яку можна зупиняти і запускати, коли заманеться...

Утім, енергетичні експерти не схильні драматизувати ситуацію. Більше того, вони вважають, що такі погрози навіть на користь. “Не бачу жодної небезпеки в сфері атомної енергетики, – каже експерт Богдан Соколовський. – По-перше, жодних загроз для транспортування ядерного палива територією України немає. Це лише заяви російської сторони. По-друге, навіть якщо Росія перестане постачати паливо, то АЕС зможуть працювати без заміни ще щонайменше півроку. А при економії електроенергії ще довше. За цей час можна налагодити поставки з іншої сторони. А щодо можливої зупинки постачання газу в Україну, то, як на мене, це було б нам навіть вигідно. Запаси в газосховищах навіть більше, ніж я оцінював раніше. Є ще газ власного видобутку, можливості реверсних поставок...”.

Експерт EIRCenter Вадим Гламаздін каже, що “Росатом” довго та старанно витісняв з україн­ського ринку конкурента – концерн Westinghouse. Справа в тому, що Україна купує в Росії ядерного палива більші ніж на півмільярда доларів щороку, а це суттєва частка доходів “Росатому”. “Треба розуміти, що паливо атомної електростанції не закінчується в один момент. Навіть якщо закінчується свіже паливо, а регламентований термін уже завантаженого палива підійде до кінця, реактор не зупиниться в один момент, а буде ще якийсь час працювати, але потужність падатиме, поки паливо не виробиться повністю. А далі маємо всі шанси втілити нарешті мрію багатьох атомників про повну диверсифікацію і повноцінну співпрацю з Westinghouse. На складах уже є певна кількість готових паливних збірок”, – каже Гламаздін. Зрештою, може, в Україні нарешті візьмуться за будівництво заводу зі збагачення урану. Головне, аби серед інвесторів не було “ворожих елементів”, які через політичні конфлікти ставитимуть під загрозу енергетичну безпеку країни.

Розділи: Суспільство

6 травня

Інші дати
Народився Лев Каплан
(1899, м. Могилів-Подільський - 1972) - український художник, графік реалістичного напряму. Автор числених плакатів, ілюстрацій до книжок, карикатур.
"Художник - гармонізатор суспільства, його душа, так само, як і поет, духовний провідник, людина, котра об'єднує націю." (Лариса Дем'янишина)
Розгорнути
1686 — між Росією і Річчю Посполитою було підписано угоду, названу — «Вічним миром».
Сусідні держави в черговий раз між собою ділили українські землі. Підписана угода підтверджувала умови Андрусівського перемир'я 1667 р. Він закріпив за Росією Смоленськ з околицями, Лівобережну Україну з Києвом, Запоріжжя і Сіверську землю з Черніговом і Стародубом. "Вічний мир" 1686 р. насправді був початком анексії українських територій.
«Для всіх ти мертва і смішна, Для всіх ти бідна і нещасна, Моя Україно прекрасна, Пісень і волі сторона» (Олександр Олесь)
Розгорнути