chrome firefox opera safari iexplorer

30 березня: це цікаво знати

30 березня 2011 о 00:04

«Створити те, чого немає в дійсності, кинути людям фантазію, ідеальне, неіснуюче, але прекрасне — тільки в цьому може бути різниця актора від гарно вишколеної мавпи. А для цього треба розбудити фантазію, виростити їй крила і навчитись літати»
Лесь Курбас

30 березня за григоріанським календарем 89 день року. До кінця року залишається 276 днів.

У народі 30-те березня називається днем «теплого Олекси». Особливо його відзначали колись бджолярі, рибалки та мисливці, бо вважалося, що з теплого Олекси вже починається справжнє тепло. Тому пасічники виставляли вулики для першого вильоту бджіл, рибалки йшли вранці на річку спостерігати за тим, як щука хвостом лід розіб’є, однак не ловили її, бо це вважалося великим гріхом. А мисливці від цього дня вже починали полювати на ведмедів та лисиць.
Зазвичай, теплого Олекси, вважався третім важливим днем березня після Явдохи і Сорока Святих, за яким визначали погоду. Тепла сонячна погода віщувала врожай хліба та багаті рої.

За церковним календарем 30 березня вшановують преподобного Олексія — чоловіка Божого, преподобного Парфенія Київського, преподобного Макарія – чудотворця, мученика Марина.

Іменинниками 30 березня є:
Олександр, Олексій, Віктор, Ірина, Леонард, Ян.

30 березня народились:
1857 — Габріеля Запольська, польська письменниця, драматург і акторка родом із Волині (похована у Львові);
1892 — Стефан Банах (Гречек), польський та український математик, професор;
1894 — Микола Барабашов, український астроном;
1897 – Олексій Городецький, український біофізик, рентгенолог і радіолог, член-кореспондент АН УРСР. Автор праць в галузі рентгенології серця, біологічної дії ядерних випромінювань тощо;
1898 – Олексій Коломійченко, український отоларинголог. Автор праць з проблем новоутворень вуха, горла і носа, отосклерозу тощо. Створив українську школу отоларингологів.

Події 30 березня:

1922 – у Києві Лесь Курбас створив театр-студію «Березіль» (тепер Харківський український драматичний театр ім. Т.Г.Шевченка). На початку своєї діяльності театр був узятий на повне утримання військовими, яким дуже подобалися вистави колективу. Так «Березіль» існував до 1925 року, поки не став одержувати дотацію від держави. До творчого об’єднання “Березіль”, крім київського відділення, тоді вже входили філії в Одесі, Умані та Білій Церкві. З 1926 року театр був переведений до Харкова, а його місце зайняв теперішній театр української драми імені І.Франка.
«Я вибираю березіль тому, що він буря, тому що він – бунт, з якого літо родиться» Лесь Курбас
1981 – у СРСР вперше запроваджено літній час.

Чи знаєте ви, що:

У 1913 році 26-річний актор галицького театру «Руська бесіда» Лесь Курбас через нерозділене кохання до сценічної партнерші, славетної Катерини Рубчакової, стрілявся. Куля невеличкого калібру застрягла в нижній частині серця. Краківський хірург зробив усе можливе й неможливе, аби врятувати знайденого в калюжі крові актора, але кулю виймати не став. Так і прожив з нею Курбас усі залишені йому від Бога роки – у харківському «Березолі» до 1933 року, а далі – на Соловках.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

22 листопада

Інші дати
Народився Володимир Даль (Козак Луганський)
(1801, м.Луганськ –1872) – російський вчений, письменник. Прославився як автор «Тлумачного словника живої великоросійської мови».
Розгорнути