chrome firefox opera safari iexplorer

Школа по-новому: 12 років і уроки англійською

23 липня 2015 о 10:33

Реформа шкіл і вузів у розпалі: проект закону «Про освіту» оприлюднили на сайті МОН. За словами міністра Сергія Квіта, проект внесуть до ВР у вересні, а вступить він в силу з 1 січня 2016 року.

«Сегодня» зібрала основні зміни, які почнуть діяти через рік.

«Там багато принципових речей. Наприклад, з'явиться поняття „освіта протягом життя“: людина буде вчитися не тільки в школі та університеті, тому що вимоги змінюються», – говорить міністр.

За словами заступника міністра Олега Дерев'янка, йдеться про неформальну освіту за символічні гроші: «Наприклад, при багатопрофільних центрах профосвіти (колишні ПТУ. – Авт.) будуть створюватися курси, де доросла людина зможе отримати новий навик: це може бути все – від садівництва до курсів психології».

ІНГЛІШ І 12 РОКІВ

Діти, які підуть в школу у вересні 2016 року, просидять за партами не 11 років, а вже 12 років. Середня освіта буде складатися з 5 років початкової школи, 4 років базової, і 3 років – профільної освіти.

Початкову та базову освіту діти отримуватимуть в школах за місцем проживання, а ось заклад для профільної (вона буде ділитися на загальноосвітню і професійну), батьки й школярі зможуть вибрати незалежно від прописки.

Загальноосвітня теж матиме спрямованість (наприклад, математика або філологія. – Авт.), і надаватися в тих школах, які отримають спецліцензію.

Вчителі до 12-річки поки ставляться насторожено. «Якщо дитина йде в перший клас в 7 років і випускається в 19, це вже запізно. У такому випадку потрібно піднімати статус профосвіти – щоб у ті ж 19 років у людини вже був рівень спеціаліста. Але, якщо профіль можна буде вибрати і не йдучи в технікум, то база буде закладена і після школи», – вважає педагог ліцею в Києві Катерина Лебедко.

Експерти ж вважають, що реформа необхідна. «У Європі немає країн, де до вузу можна вступати після 11 років навчання, а й проводити зараз цю реформу складно у зв'язку з економічним становищем, – вважає екс-міністр освіти Василь Кремень. – Проект поки потрібно допрацьовувати: наприклад, профільні класи можна винести за межі шкіл в ліцеї. Сам перехід на 12-річку можна здійснити швидше: якщо з 2016 року діти підуть в 1 клас за новою системою, то шестикласників можна починати вчити вже за базовою середньою освітою».

Також, за проектом, у школярів можуть з'явитися предмети, що викладаються іноземною мовою.

«Установа може прийняти рішення про викладання одного або декількох предметів англійською або іншими мовами, але при цьому забезпечивши учням знання дисципліни державною мовою», – сказано в документі.

Вчителі ж, як і сьогодні, будуть проходити атестацію, щоб підтвердити або підвищити свою кваліфікацію, але з 2021 року правило стане обов'язковим (раз на 5 років). А самі кваліфікації зміняться: педагог-стажер, педагог другої, першої і вищої категорії (зараз вони – фахівці. – Авт.).

ПЛАГІАТ

Окремою статтею в проекті винесена боротьба з плагіатом: учнів і вчителів зобов'яжуть поважати авторські права. За списування і його заохочення педагоги отримають догану, а учні будуть зобов'язані переробити завдання або перездати весь курс. За особливо грубі і часті порушення учням загрожує навіть виключення.

Експерти норми по боротьбі з плагіатом поки вважають недопрацьованими.

«Потрібно чітко прописати законодавство, і забезпечити всі вузи відповідним програмним забезпеченням (програмами, які перевіряють тексти на списані шматки. – Авт.), а це не безкоштовно», – говорить координатор руху «Студзахист» Андрій Черних.

Розділи: Новини освіти

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути