chrome firefox opera safari iexplorer

Історико-культурний заповідник «Більськ»

  • 38600, Полтавська область, с. Котельва, вул. Чапаєва, 21
  • (05350) 2-22-04
  • понеділок-п’ятниця з 8 до 17 год. Екскурсійне обслуговування у вихідні дні здійснюється за умови попереднього замовлення.
  • для дорослих – 3 грн., для дітей, студентів, пенсіонерів – 1,5 грн. Екскурсійне обслуговування – 30 грн.
Варто побачити: унікальний комплекс слов’янської доби – Блажківський скарб 1903 р., введений до наукового обігу В.О.Городцовим. Застібка з цього скарбу стала прототипом однієї з груп антропозооморфних фібул VII-VIII ст.
Про музей:

Історико-культурний заповідник «Більськ» створений 19 травня 2005 р. До складу археологічної території увійшли більша частина Більського городища скіфського часу, а також пам’ятки його округи, розташовані у межах Полтавської області. Північна частина городища і Куземинське укріплення розташовані у межах Сумської області.

Заповідник поки що перебуває на етапі становлення, експозиція заповідника знаходиться у стані формування. У складі заповідника працює археологічна експедиція, яка займається в основному археологічними розвідками і створенням планів пам’яток археології Більського городища і його округи.

Більське городище ототожнюється більшістю сучасних дослідників з містом Гелон, згаданим «батьком історії» Геродотом. Городище має площу близько 5 тис. га, воно простягається з півночі на південь на 11,5 км, найбільша відстань між крайніми західними і східними точками – 6 км. На території городища знаходиться с. Більськ і південна частина с. Куземин. Городище складається з Великого укріплення, а також Східного, Західного і Куземинського городищ. Останні займають миси на корінних берегах Ворскли і Сухої Груні (басейн Псла).

Археологічні дослідження Більського городища і пам’яток його широкої округи (території, віддаленої на 30-40 км від Більського городища) тривають понад 100 років. Розпочав їх у 1906 р. провідний археолог Росії кінця ХІХ – середини ХХ ст. В.О.Городцов. Найавторитетнішим дослідником городища є професор Харківського національного університету Б.А.Шрамко. 

Серед пам’яток округи Більського городища – найбільші майдани України – Розрита Могила та Скоробір. На території Більського городища і його округи знаходяться десятки поселень доби каменю, бронзи, раннього залізного віку, римського часу, раннього і розвинутого середньовіччя. З околиць і території городища походять не лише масова продукція, насамперед посуд, а й численні знахідки унікальних речей, багато з яких є продукцією античних майстрів (золотий перстень, посуд, дзеркало та ін.). Частина прикрас скіфського часу вироблялись на городищі місцевими майстрами (хрестоподібні бляхи, ромбічні бляшки). 

22 червня

Інші дати
Народився Микола Дремлюга
(1917, Росія - 1998) – український композитор, педагог, музично-громадський діяч. Вперше вивів бандуру на концертну естраду як сольний інструмент, автор першого в історії української музики концерту для бандури та симфонічного оркестру.  
Гарно твоя кобза грає, Любий мій земляче: Вона голосно співає, Голосно і плаче. І сопілкою голосить, Бурею лютує, І чогось у бога просить, І чогось сумує. Ні, не люди тебе вчили: Мабудь, сама доля, Степ, та небо, та могили Та широка воля! (Олександр Афанасьєв-Чужбинський)
Розгорнути
Народився Микола Холодний
(1882, Росія – 1953) – український ботанік, фізіолог, мікробіолог. Засновник вітчизняної школи фізіології рослин. Інститут ботаніки НАН України носить ім»я М.Холодного.
Розгорнути
Народився Болеслав Яворський
(1877, м. Харків - 1942) – український композитор, музикознавець, піаніст. Створив теорію ладового ритму (слухового тяжіння).  
Розгорнути