chrome firefox opera safari iexplorer

Вертіївський військово-історичний музей імені М.П.Кирпоноса

  • Чернігівська область, Ніжинський район, с. Вертіївка, вул. Шевченка, 6
  • 9.00-17.00. Вихідний: вівторок, середа
  • дитячий - 1 рн., дорослий - 2 грн. Дні відкритих дверей: 9 травня, 18 травня, 24 серпня, 22 вересня, 27 вересня
Про музей:

Музей відкрито на батьківщині визначного воєначальника в с. Вертіївка Ніжинського району 23 лютого 1977 року. В його основу покладено краєзнавчу музейну кімнату, що існувала при середній школі № 2 з 1960 р. 

Експозиція розміщена в п’яти залах. Експонати першого залу висвітлюють історію села Вертіївка, життя і побут селян. Ряд матеріалів розповідає про дитинство та юнацькі роки М.П.Кирпоноса. Окремий розділ присвячено участі М.П.Кирпоноса у громадянській війні. В період він був одним з керівників серпневого повстання 1918 року на Чернігівщині, заступником командири Першої української радянської дивізії.

Другий зал музею розкриває тему «Становлення М.П.Кирпоноса як воєначальника. Зв’язки М.П.Кирпоноса з земляками». Тут особливо багато меморіальних речей. Це і учбові посібники, якими користувався Кирпонос під час навчання у Військовій академії ім. М.В. Фрунзе, частина особистої бібліотеки та багато інших речей.

Матеріали про мужність, героїзм бійців Південно-Західного фронту, очолюваного М.П. Кирпоносом починають експозицію третього залу. Тут же –земля з урочища Шумейково Лохвицького району на Полтавщині, де 20 вересня 1941 року у бою з німецько-фашистськими загарбниками загинув Герой Радянського Союзу генерал-полковник М.П.Кирпонос.

«Батьківщина Героя Радянського Союзу М.П.Кирпоноса сьогодні» — така тема четвертого залу. Зібрані тут матеріали розповідають про відбудову і розвиток Вертіївки в післявоєнні роки, життя села в теперішній час.

Експозиції п’ятого залу музею розповідають про вшанування та увічнення пам’яті М.П.Кирпоноса. На місці загибелі М.П.Кирпоноса встановлено гранітний пам’ятник-саркофаг. 18 вересня 1976 року відкрито величний монумент на честь воїнів Південно-Західного фронту в урочищі Шумейково Полтавської області. Ім’я Героя носять вулиці в Києві, Чернігові, Ніжині, Вертіївці, площа у місті Лохвиця на Полтавщині, школи.

2 серпня

Інші дати
Іван Підоплічко
1905 – український зоолог, палеонтолог, теріолог, засновник археозоологічних досліджень в Україні. Засновник Українського теріологічного товариства. Ініціатор створення довідника «Фауна України» в 40 т. та Національного науково-природничого музею АН України.
Розгорнути
Сергій Нігоян
1993 – учасник Євромайдану в Києві, перший загиблий під час протистоянь на вулиці Грушевського. Герой України.
Розгорнути
Народився Кость Буревій
(1888, Росія – 1934) - український поет, драматург, театрознавець, літературний критик. Автор історичної драми «Павло Полуботок», сатиричних творів «Опортунія», «Хами», «Чотири Чемберлени».
Червоні чвари! Час червоний! Чурило черево чи чоло, чи чо, чи чох, чи чор зна що? Чи очі плачуть, чи регочуть? (Кость Буревій)
Розгорнути