chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні у Лаврі відкривається масштабна виставка про князів Острозьких

23 травня 2017 о 10:13

23 травня у корпусі №4 («Келії соборних старців») Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника о 16:00 відкриється масштабна виставка, присвячена представникам славетного шляхетського роду України, які відігравали визначну роль в історичних процесах, що відбувалися в Східній та Центральній Європі в XV – першій половині XVII ст.

Йдеться про князів Острозьких, династія яких презентує період історії загальний для українського, литовського, білоруського і польського народів.

Як відомо, протягом тривалого часу князі Острозькі активно впливали на суспільно-політичні, релігійні, культурні процеси на теренах сучасної України та сусідніх держав.

Видатними представниками цієї родини були князі Федір Данилович (прп. Феодосій) – учасник Грюнвальдської битви, сподвижник литовського князя Свидригайла, постриженик Києво-Печерського монастиря, похований у його Дальніх печерах; Костянтин Іванович – один із найвидатніших полководців XVI ст., багаторічний великий гетьман литовський князівства Литовського; Василь-Костянтин Костянтинович – київський воєвода, один з найвпливовіших магнатів Речи Посполитої, засновник Острозької академії та друкарні. Усі вони зробили значний внесок в розбудову української державності, національну культуру та освіту.

На виставці будуть представлені пам’ятки XV–ХХ століть – лицарські обладунки, зброя XVI–XVII ст. (мечі, шаблі, гармата), церковні старожитності, стародруки Острозької друкарні, картини, гравюри, старовинні документи. Серед експонатів – знаменита «Острозька Біблія» кінця XVI століття, повідомляє прес-служба заповідника.

Крім того, до уваги відвідувачів — репродукція картини XVI ст. «Битва під Оршею», одного з найкращих батальних полотен доби Відродження, створеного невідомим учасником битви, учнем художника Лукаса Кранаха Старшого (оригінал в Національному музеї у Варшаві). У цій битві 1514 року об’єднаним військом литовців, поляків, українців і білорусів під командуванням князя Костянтина Острозького було розгромлене 40-тисячне військо Московської держави.

Особливу увагу на виставці буде приділено спільному українсько-литовському проекту відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Нагадаємо, ініціатором створення Громадського оргкомітету з відновлення цього пам'ятника є засновник Фонду "Рідна країна" Микола Томенко. Він є співголовою Громадського українсько-литовського оргкомітету, який з 2015 року працює над реалізацією цього проекту. Наразі виготовлено макет надгробного пам'ятника у пропорції 1:5, який експонувався у Литві.

Як відомо, згідно із заповітом князь Костянтин Острозький – один із найбільш щедрих меценатів Києво-Печерської лаври був похований в Успенському соборі. На замовлення його сина – київського воєводи князя Василя-Костянтина Острозького — у 1579 році встановлено надгробний мармуровий пам'ятник у стилістиці європейської ренесансної меморіальної скульптури, який був знищений разом із собором у 1941 році. Відтворення цього надгробного пам'ятника передбачено концепцією відновлення історичного комплексу Успенського собору в повному обсязі, включаючи архітектурне і художнє оформлення його внутрішнього простору, одним з елементів якого є надгробний пам’ятник князю Костянтину Острозькому.

З огляду на громадський інтерес до відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі, на виставці вперше експонуватиметься його макет у масштабі 1:5, виконаний скульпторами О. Сидоруком і Б. Криловим (Україна), А. Сакалаускасом (Литва).

«Рідна країна»

11 січня

Інші дати
Народився Рейнгольд Глієр
(1875, м. Київ – 1956) - композитор, диригент, педагог, доктор мистецтвознавства. Автор балету «Тарас Бульба», симфонічної картини-балету «Запорожці» та ряду інших творів за поемами Т.Шевченка.
«Я верю в то, что мы, то есть наш народ, будет жить страшно долго. Не сто, не двести, не тысячу лет, а гораздо дольше. Я верю, что он станет лучше, ближе к идеалу и в конце концов станет совершенным. Так же и с музыкой» (Рейнтгольд Глієр)
Розгорнути
Народилася Тетяна Садовська-Тимківська
(1888, м. Чернігів - 1991) - українська актриса. Ролі: Маруся, Проня ("Маруся Богуславка", "За двома зайцями" М. Старицького) та ін.
Розгорнути
Народився Василь Нагірний
(1848, с. Гірне Львівської обл. - 1921) - український архітектор та громадський діяч. У 1882-1918 рр.кожна четверта церква у Галичині була побудована за його проектом (понад 200). Засновник товариства "Славія", "Народна торгівля", "Сокіл", "Зоря", "Народна гостиниця".
Розгорнути