chrome firefox opera safari iexplorer

Уряд може врятувати унікальний острів Гард від затоплення

12 листопада 2010 о 18:05

Чотири роки поспіль екологи та громадськість відстоювали у судах землі урочища «Гард», що на Миколаївщині, від будівництва Олександрівського водосховища Ташлицької ГАЕС, яке загрожувало затопленням не лише унікальних бузьких порогів, а й відомої козацької пам`ятки — острова Гард.

Постановою Кабінету Міністрів України № 841 від 20.06.2006 року було передано у постійне користування державному підприємству "Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» та змінено цільове призначення 27,7218 гектара земельних ділянок.

Ці землі вздовж русла річки Південний Буг відводилися зі складу тогочасного регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя» для розміщення хвостової частини Олександрівського водосховища.

В результаті такого будівництва на вказаних землях більшість цінних історичних пам'яток могли бути затоплені або зруйновані внаслідок зростання антропогенного навантаження. Також небезпека знищення загрожувала і унікальним червонокнижним рослинам цієї місцевості.

Після згаданої Постанови Кабміну, у 2006 році Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» звернулася до суду з оскарженням даного рішення. З того часу справа безрезультатно перебувала на розгляді в судах різних інстанцій, і лише після рішення Вищого адміністративного суду її повернуто на новий розгляд.

У 2009 році Указом Президента з метою збереження унікальних природних та історико-культурних комплексів у басейні Південного Бугу, у Миколаївській області був створений національний природний парк «Бузький Гард».

9 листопада 2010 року колегія суддів Окружного адміністративного суду м. Києва винесла рішення у справі щодо оскарження Постанови № 841 «Про надання земельних ділянок у постійне користування». Судді задовольнили позовні вимоги екологів та визнали нечинною постанову уряду.

Зважаючи на те, що у 2008 році нинішній НПП «Бузький Гард» (як складова «Гранітно-степового Побужжя») був визнаний одним із 7 природних чудес України, ініціатор цієї всеукраїнської акції, Заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко звернувся до Прем’єр-міністра України та Голови Комітету ВР з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з проханням відповідно відреагувати на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва та не допустити відчуження і затоплення цінних земель Національного парку «Бузький Гард».

8 січня

Інші дати
Народився Степан Васильченко (Панасенко)
(1878, м. Ічня Чернігівської обл. - 1932) - український письменник, перекладач, журналіст, педагог. Автор книжок "Ескізи", "Оповідання", "Кармалюк", "Мужицька арихметика", "Авіаційний гурток", "На перші гулі", "Талант" та ін.
"Вільне, творче слово - це душа кожного народу, - забите було слово - і край лежав сотні років мертвою цеглиною. І я бачу, що ваше покоління оживить, підніме рідне слово на недосяжні високості... Усім треба рідним словом володіти, усі гуртом мусимо підняти його на височінь." (Степан Васильченко)
Розгорнути
Народився Степан Більський
(1866, с. Борзна, тепер Чернігівська область – 1943) – український геолог. Провадив геологічні дослідження на Житомирщині та Волині. Вікдрив родовища топазів та моріонів.
Розгорнути
Народився Гнат Юра
(1888, с. Федвар, тепер с. Підлісне Кіровоградської обл. - 1966) - український актор театру та кіно, режисер. Як мистецький керівник і режисер Київського драматичного театру ім. Франка, підготував близько 100 вистав.
Розгорнути
Народився Василь Симоненко
(1935, с. Біївці Полтавська область –1963) – український поет і журналіст, майстер ліричного вірша.
«І якщо впадеш ти на чужому полі, Прийдуть з України верби і тополі, Стануть над тобою, листям затріпочуть, Тугою прощання душу залоскочуть. Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину» (Василь Симоненко)
Розгорнути