chrome firefox opera safari iexplorer

З дніпровського дна підняли козацький корабель

27 листопада 2010 о 22:34

Козацький корабель 18 століття підняли з дніпрового дна запорізькі підводні археологи. Він пролежав майже 300 років біля острова Хортиця. Судно розвалилося на дошки, але історики обіцяють зібрати його докупи.

Це місце на Дніпрі називається урочище Вирва. На початку 18-го століття Російська імперія влаштувала тут корабельну верф. Будували флотилію для війни з Османською імперією. Екіпажі сУден складалися переважно із запорозьких козаків. Узимку 1740 року чимало кораблів розчавив потужний криголам, і вони потонули. Один такий — і підняли підводні археологи.

Науковці спланували підйом судна на пізню осінь — у цю пору вода у Дніпрі стає прозорою, і аквалангістам краще працювати. Та річка наче не хотіла повертати людям стародавнє судно — стрімка течія скаламутила воду. Працювали в екстремальних умовах.

Андрій Денисенко науковий співробітник заповідника «Хортиця»: «Друг друга водолазы не видели. И это очень сильно осложняло работу. Хотя по срокам мы вписались, за две недели осуществили достаточно сложную операцию».

Діставши рештки судна на поверхню, археологи зрозуміли — їм дуже пощастило. Таких знахідок в Україні ще не було. Тип знайденого корабля козаки називали «запорозький дуб». Виготовлявся він зі стовбурів велетенських дубів. Судно було оснащене невеликими гарматами — «фальконетами». 

Валерій Нефьодов підводний археолог: «По своим размерам судно достаточно серьезно вооружено артиллерией – 4-6 фальконетов на такое достаточно небольшое судно. Экипаж составлял от 35 на этих судах до 60 на «чайках». Это, в общем-то, серьезная военная сила. Корабли были очень маневренны, очень скоростные, ходили как под парусом, так и на веслах».

Рештки корабля доправили до приміщення, в якому реставруються попередники «запорозького дуба», що підняли з дна раніше. Це судна типу «чайка» і «бригантина». Історики мріють влаштувати з таких експонатів музей давнього судноплавства на Дніпрі.

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути