Професійні історики та викладачі історії проголосили створення громадського руху, який може запропонувати модель історичного примирення. Спільну заяву підписали 28 учасників зустрічі, яка відбулася 14-15 січня в Українському католицькому університеті Львова.
У заяві йдеться, що в останні роки в Україні спостерігається тривожна тенденція до перетворення історії на арену політичних боїв.
«Українські політики застосовують історичну пам'ять передусім як інструмент для мобілізації свого політичного електорату, поглиблюючи розколи і в без того вже поділеному та дестабілізованому суспільстві», — наголошують автори.
«Ми, історики-дослідники і вчителі історії, хочемо запропонувати іншу модель — модель історичного примирення. Ця модель здомінувала в повоєнній Європі і значною мірою спричинилася до утворення Європейського Союзу. Пропагуючи і пропонуючи цю модель, ми свідомо працюємо на інтеграцію України у спільний європейський простір», — зазначено у заяві.
Історики підкреслили, що вони не можуть віддати ані минуле, ані майбутнє тільки в руки політиків – важливу роль має відігравати і суспільна ініціатива.
Тому вони проголосили створення «Історичної ініціативи», яка є добровільним рухом істориків-науковців та вчителів історії, які готові до реалізації європейських демократичних принципів у системі історичної освіти України.
Як йдеться у заяві, «Історична ініціатива» виступає за публічний простір для відкритих дискусій навколо історії, в основі яких — прагнення до порозуміння. Рух відкритий до співпраці із професійними істориками, педагогами, ЗМІ, усіма активними та відповідальними громадянами України, а також із фаховими істориками та вчителями з сусідніх європейських країн, що працюють на консолідацію суспільства.
Документ підписали історики з різних міст України, зокрема Одеси, Дніпродзержинська, Бердянська, Сімферополя, Львова, Полтави, Чернівців, Києва, Тернополя, Харкова, Луцька, Донецька та інших.