Ангел, Смерть, Коза, Солоха, Чорноморець та навіть гоголівський Басаврюк – всі зібралися під одним дахом й зроблені одними руками. Художниця з Київщини Оксана Цюпа створила гурт вертепних текстильних героїв та 18 січня презентувала їх у столичному Музеї гетьманства.
Кожна лялька – справжній витвір мистецтва. Він народжується з десятка різних матеріалів та щонайменше кілька тижнів. Майстриня застосовує різні техніки декорування виробу – вишивку нитками та бісером, різні види аплікацій, батік, тощо.
Свої твори лялькарка оцінює від 300 умовних одиниць. Каже, така іграшка не для грання, скоріше колекційна, як доповнення до інтер’єру.
— У мене колись пані юрист козу брала для партнера, казала, у нього є все, я нічого цікавого йому не можу запропонувати, а таку ляльку подарую, вона стоятиме у нього в офісі і хто б не приходив питатимуть про ляльку і мене згадуватимуть, — розповідає історію з життя Оксана Цюпа.
Насправді, інтерес до національних іграшок щороку зростає – і не тільки серед туристів. Українські громадяни стали проявляти все більшу увагу до свого виробника, — вважає письменник Андрій Курков.
— Колись це було пріоритетом домашнього мистецтва, це не виносилося на люди, бо було для внутрішнього космосу. Тепер це стало предметом мистецтва, коли насправді кваліфіковані майстри взялися за цей жанр. І очевидно, пріоритети певні змістилися, я думаю, що це втома від такої примітивної урбанізації, — робить висновки письменник. І одразу застерігає, до вибору ляльок не варто ставитися легковажно. З циганами, Солохою та Козою треба бути обережним. Вони можуть впливати на долі своїх нових господарів.
— Кожна лялька має свій характер, має своє ім’я. І в принципі, за кожним образом, як за персонажем в літературі, є якась історія, і є якесь майбутнє, — припускає письменник.
Ляльки Оксани Цюпи знаходяться в галереях багатьох країн світу, зокрема США, Канади, Німеччини. Свою першу персональну виставку Оксана Цюпа відкрила 10 років тому, 2001-го.
— Мені страшенно хочеться, щоб люди побачили мої роботи. Куплять – не куплять, але важливий обмін енергією. Я бавлюся. Оце відчуття дитинності, дитячості… Я коли роблю ляльки, то отримую насолоду, — каже майстриня.
Виставка Оксани Цюпи «Вертеп» триватиме до 1 лютого 2011 року в музеї Гетьманства за адресою вул. Спаська 16Д (м. Контрактова площа) З 10.00 до 17.00, щодня, крім п`ятниці.
Катерина Качур, для «Рідної країни»