chrome firefox opera safari iexplorer

У Львові по-варварськи зруйнували аптеку, в якій винайшли першу у світі гасову лампу

20 січня 2011 о 11:40

Вандальського руйнування зазнав історичний інтер’єр аптеки на вул. Коперника, 1 у Львові, приміщення якої новий власник має намір переробити під функцію кондитерського ресторану на першому поверсі та готельних номерів – на другому.

Крізь вибите вікно видно, як «реконструктори» знищили елементи інтер’єру. Нагадаємо, що ця аптека була однією з улюблених не тільки львів’янами (бо до останнього часу зберігала рецептурний відділ), а й туристами.

Гостей міста гіди приводили в аптеку на початку вул. Коперника, щоб розповісти славну історію про те, як 1853 року у Львові працівники аптеки Петра Міколяша «Під золотою зіркою», Ігнатій Лукасевич та Ян Зег розробили методику дистиляції й очистки нафти. Відтак, можна було розпочати виробництво гасу, або «нової камфіни», як називав гас Лукашевич. У грудні 1853 року вчені отримали австрійський патент. У березні 1853 року така лампа освічувала вітрину аптеки «Під золотою зіркою».

Тепер аптека з історичним інтер’єром знищена. Колектив, який 30 років працював у ній під керівництвом Іванни Кузик, викинули на вулицю. Як пояснила ситуацію очільниця Львівської аптечної корпорації Неля Бик, колектив аптеки існував у формі ТзОВ і орендував приміщення в управління комунальної власності ЛМР. Це управління вимагало занадто високу орендну плату, якого колектив аптеки не міг сплатити. По суті, через високі ставки орендної плати аптеку довели до банкрутства, а історичну пам’ятку поставили під загрозу руйнації.

«Ми обурені, дуже нам прикро, що так сталося. Ця аптека була другим за значенням історичним об’єктом, як Аптека-музей на пл. Ринок. Вона мала рецептурний стіл, її провізори виготовляли ліки за рецептами, це була база для стажування студентів та інтернів Львівського медичного університету. У Львові й області катастрофічно меншає аптек з рецептурними відділами. Зараз їх є 8, разом з лікарняними, але має бути 40 (а в нас навіть чотири райони взагалі не мають таких аптек). Це катастрофа! Приміщення аптеки на Коперника було у комунальній власності, комунальники виставили велику ціну за оренду, продовжувати договір аптека не мала як – приміщення начебто хтось викупив. А що там буде тепер, ми не знаємо», – розповіла Неля Василівна Бик.

Один з членів національного комітету ІКОМОС, завідувач кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Національного університету «Львівська політехніка» доктор Микола Бевз із сумом констатував: «Мер Садовий, на жаль, здобув собі славу нищителя історичних кам’яниць Львова».

У Львівській міській раді пообіцяли надати коментар заступника міського голови Львова з гуманітарних питань Василя Косіва. ЗІК очікує також реакції памяткоохоронного середовища.

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути