chrome firefox opera safari iexplorer

Безпалацівщина

08 лютого 2011 о 10:32

Спочатку дві цитати. Так би мовити, голос народу і влади.

«Отдыхала в юсуповском дворце с компанией на майские праздники... Впечатление хорошие! Отдихать там понравиться тем, кто любит окунуться в историю, поспать на старых кроватях... С лоджии очень красивый вид на море... Вкусно готовят, особенно манную кашу (до этого не любила), блинчики с черной икрой... Вообщем отдих пасивный получился, но не обычный». (Анна. Київ. Відгук на форумі www.planetakrim.com, наводиться без виправлень).

Використання цього об’єкта тільки як пам’ятки архітектури і позбавлення його статусу державної резиденції призведе до порушення державних інтересів з належного проведення офіційних і протокольних заходів з участю президента України, інших вищих посадових осіб під час перебування в АРК, обслуговування зустрічей і проводів глав держав і урядів закордонних країн» (в.о.керівника Держуправсправами Олексій Панько. Відповідь Раді міністрів Криму з приводу можливості музеєфікації та передачі у власність АРК Юсуповського палацово-паркового комплексу).

Тепер трохи історії

Палацовий комплекс у Кореїзі для сім’ї князя Фелікса Юсупова, графа Сумарокова-Ельстона, генерал-губернатора Москви проектував знаний архітектор Микола Краснов. Під час Ялтинської конференції в Юсуповському палаці була резиденція Йосипа Сталіна, до приїзду якого в підвалах побудували справжній бункер.

Аж до „перестройки“ палац був секретним об’єктом і значився під назвою „госдача №4“, а потім за розпорядженням Михайла Горбачова його передали народу в особі Ялтинської міськради.

У бурхливі для Криму 90-ті палац здали в оренду приватній фірмі, і тут відкрили елітний готель. А 2001 року договір оренди в судовому порядку було визнано недійсним, і через рік по тому Ялтинська міськрада передала комплекс у держвласність.

Уже в статусі державної резиденції він дістався „призбирувачці земель“ — славнозвісній ДУСі — і відтоді його закрили для відвідування. Нібито.

Темі нецільового використання Юсуповського палацу „Дзеркало тижня“ присвятило кілька публікацій, перші з них датовано ще лютим 2008 року. Йшлося про приховане використання держрезиденції як елітного готелю та заїмки для топ-чиновників, при тому, що для всього іншого світу ця унікальна пам’ятка культурної спадщини залишалася закритою.

Зокрема й для тих, хто за законом повинен цю пам’ятку охороняти — для співробітників органів влади, наділених правом і обов’язками охороняти цю саму культурну спадщину.

Водночас територія палацу, яка включає ще одну пам’ятку — парк, безсоромно (за листами-клопотаннями керівництва управління санаторно-курортних установ ДУСі) передавалася приватним особам і фірмам під забудову.

Прокуратура Криму досі (!) позивається в судах з приводу повернення цих ділянок. Усі останні роки Асоціація музеїв і заповідників Криму, зокрема й за підтримки керівництва автономії, намагалася достукатися до Києва з проханням відкрити Юсуповський палац для відвідування, створити там музей і навіть економічну вигоду обраховували: об’єкт унікальний, інтерес до нього — величезний.

Відповіді приходили не від президента В.Ющенка, до якого зверталися, а від Держуправсправами. Тексти подібні до наведених вище: держрезиденція потрібна для держзаходів з участю перших осіб. Хоча жодну з них, на жодному заході державного рівня в Юсуповському палаці за останнє десятиліття помічено не було.

І не сумнівайтеся: дівчата Ані продовжують їсти манну кашу з чорною ікрою в старих ліжках. Погугліть „відпочинок у Юсуповському палаці“, і туроператори вам запропонують і апартаменти „Юсупов“, „Сталін“ і „Молотов“ (від 700 до 1000 дол. на добу), і номери в палаці княгині Голіциної (від 500 до 700 дол.), і будиночок на пляжі — всього за сотню доларів. Заявку автора прийняли без зайвих запитань у двох фірмах — київській і сімферопольській. Але це вже нецікаво. В Юсуповський ми вже „селилися“. Три роки тому.

Загалом, запитання, які виникли до старої влади, при нинішній тільки загострилися. Хоча б із тієї причини, що раніше президента Ющенка просило „чуже“ керівництво Криму. А тепер президента Януковича про те ж саме попросив „свій“ уряд Василя Джарти. І не тільки.

Нова хвиля з повернення Юсуповського палацу народу почалася, по суті, з інтерв’ю Василя Джарти „ДТ“ у червні минулого року. Відповідаючи на запитання з приводу Юсуповського палацу, прем’єр запевнив: „Я ознайомився зі зверненнями та аргументами Асоціації музеїв і заповідників Криму, публікаціями в ЗМІ і хочу сказати, що звертатимуся до президента України про відкриття палацу для відвідування і створення там музею. Це буде дуже цікавий туристичний об’єкт“.

Лист РМ Криму з проханням розглянути можливість передачі Юсуповського палацово-паркового комплексу у власність АРК для його музеєфікації пішло в АП у серпні 2010 р.

Подальше листування, що стало надбанням ZN.UA завдяки подвижництву джерела, становить окремий інтерес. У вересні в Сімферополь пішла відповідь. Не від президентської адміністрації, а від в.о. керівника Дуржуправсправами О.Панька. Він повідомив вражаючі речі, що і помилкою назвати важко — людина ж досвідчена, у цьому відомстві на керівних посадах працює з 2000 року.

Олексій Миколайович, аргументуючи відмову відомства створити в Юсуповському палаці музей, повідомляє, що комплекс, як і інші держдачі та резиденції, використовується „для створення належних умов роботи й відпочинку вищих посадових осіб держави Україна, глав іноземних держав та іноземних делегацій“. Це зрозуміло. Як і те, що вища посадова особа в державі Україна одна — президент В.Янукович. Проте далі заступник керівника ДУСі ставить кому і перелічує (в один ряд!): „а також організації відпочинку працівників адміністрації президента України, апарату ВР України, Кабінету міністрів України, інших державних органів і окремих посадових осіб“.

Знаючи, що ані президента, ані прем’єра, ані спікера ВР України в Юсуповському палаці ніколи не бачили, слід зробити висновок, що держрезиденція утримується за казенні кошти саме для них, трудівників апаратів і загадкових „окремих посадових осіб“. Багата країна! Челяді й клеркам арабських шейхів і не снилося!

Та в листі з ДУСі є натяк і на компромісний варіант. Визнаючи, що „в резиденції проводяться офіційні й протокольні заходи в сукупності тільки три-чотири місяці протягом року, Головним управлінням санаторно-курортних установ в АРК Держуправсправами вивчається питання можливості використання комплексу в інший час для проведення екскурсій організованими групами, що сприятиме відтворенню та підтриманню об’єкта в належному стані“.

Як кажуть, хоч вовни жмут. І в листопаді перший віце-прем’єр автономії Павло Бурлаков пише в головком санаторно-курортних установ ДУСі, що знаходиться в Ялті: Рада міністрів АРК просить „розглянути питання про можливість використання комплексу для проведення екскурсій організованими групами. З метою вироблення узгодженого рішення вважаємо за доцільне створити робочу групу із залученням спеціалістів Міністерства культури і мистецтв АРК та представників Асоціації музеїв і заповідників Криму“.

У відповіді керівника головкому Ігоря Алфер’єва — вже остаточна відмова на всілякі претензії. Виявляється, по-перше, „планові“ екскурсії“ на території палацу 2010 року і так проводилися, і главк готовий такі послуги надавати туроператорам, а по-друге, він не наділений повноваженнями створювати робочі групи з участю спеціалістів Міністерства культури та Асоціації музеїв і заповідників Криму...

Мабуть, достатньо документальних свідчень, щоб зробити певні висновки, хоча й у формі запитань.

По-перше, чи слід розуміти, що президент Віктор Янукович, з допомогою ДУСі, відповів відмовою уряду Криму та Асоціації музеїв і заповідників на прохання відкрити Юсуповський палац для вільного відвідування, створивши там музей?

По-друге, чи випливає з усього сказаного, що президент України, який не використовує Юсуповський палацово-парковий комплекс як державну резиденцію, віддав його на «годівлю» чиновникам ДУСі, котрі, як і в попередні роки, надають там послуги vip-готелю всім, хто спроможний заплатити?

І, по-третє, як називається громадська формація, за якої палаци фактично належать бюрократії та челяді, а їх утримання покладено на платників податків?

Хоча, звичайно, є ще один варіант: Віктор Янукович може навіть не знати про існування такої держрезиденції...

Валентина Самар «Дзеркало тижня. Україна» №4, 04 Лютий 2011

8 січня

Інші дати
Народився Степан Васильченко (Панасенко)
(1878, м. Ічня Чернігівської обл. - 1932) - український письменник, перекладач, журналіст, педагог. Автор книжок "Ескізи", "Оповідання", "Кармалюк", "Мужицька арихметика", "Авіаційний гурток", "На перші гулі", "Талант" та ін.
"Вільне, творче слово - це душа кожного народу, - забите було слово - і край лежав сотні років мертвою цеглиною. І я бачу, що ваше покоління оживить, підніме рідне слово на недосяжні високості... Усім треба рідним словом володіти, усі гуртом мусимо підняти його на височінь." (Степан Васильченко)
Розгорнути
Народився Степан Більський
(1866, с. Борзна, тепер Чернігівська область – 1943) – український геолог. Провадив геологічні дослідження на Житомирщині та Волині. Вікдрив родовища топазів та моріонів.
Розгорнути
Народився Гнат Юра
(1888, с. Федвар, тепер с. Підлісне Кіровоградської обл. - 1966) - український актор театру та кіно, режисер. Як мистецький керівник і режисер Київського драматичного театру ім. Франка, підготував близько 100 вистав.
Розгорнути
Народився Василь Симоненко
(1935, с. Біївці Полтавська область –1963) – український поет і журналіст, майстер ліричного вірша.
«І якщо впадеш ти на чужому полі, Прийдуть з України верби і тополі, Стануть над тобою, листям затріпочуть, Тугою прощання душу залоскочуть. Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину» (Василь Симоненко)
Розгорнути