chrome firefox opera safari iexplorer

26 квітня: це цікаво знати

26 квітня 2011 о 00:08

Хто назвав тебе, горе, Чорнобилем?
Хто ім’ям цим тебе охрестив?
Чорнобіллям безбарвним покроплений
України родинний мотив.
Юрій Титов

26 квітня за григоріанським календарем 116 день року. До кінця року залишається 249 днів.

26 квітня згадують:
День Чорнобильської трагедії

Події 26 квітня:
1840 — з друку вийшло перше видання «Кобзаря» Тараса Шевченка.
1945 – Україна увійшла до ООН, як член – засновник.
1986 — о 1 год. 23 хв. за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства — вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС. Сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.

Останні 25 років 26 квітня у нас пов'язується лише з однією сумною подією — вибухом четвертого реактору на Чорнобильській атомній станції. Той час для покоління тодішніх дітей запам'ятався розгубленістю дорослих перед невідомою і невидимою небезпекою та постійними спостереження за напрямком вітру — чи дме не з боку Чорнобиля. Навколо точилися нескінченні розмови про кінець світу. Слава Богу, ця катастрофа не стала для нас кінцем, хоча, зважаючи на її наслідки, ще невідомо чи справді це так. А тому, можливо, є сенс прислухатися до порад наших предків, які, будучи ревними прибічниками природи, кожен свій день узгоджували з її життям, а не навпаки.

26 квітня у дохристиянські часи вшановували Богиню Живу. Вона опікувалася народженням нового життя, а тому у цей день їй молилися про здоров’я, довголіття і слухали скільки років накує зозуля. До речі, зозулю можна почути лише після того, як заспіває соловей.

За церковним календарем, 26 квітня вшановують мученика Артемона, мученика Крискента, мученицю Фомаїду.

Іменинниками 26 квітня є:
Дмитро, Артем.

26 квітня народились:
1890 — Микола Зеров, український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
1887 — Іван Кавалерідзе, український скульптор, кінорежисер, драматург, сценарист. Автор скульптурного портрета Ф.Шаляпіна, пам'ятників — княгині Ользі у Києві, Т.Шевченку, Г.Сковороді, меморіальні дошки та горельєфи.
1935 — Станіслав Тельнюк, український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.

26 квітня відзначають:
Міжнародний день інтелектуальної власності

Чи знаєте ви, що:
Існує повір’я, що один з найхарактерніших і найромантичніших символів України — соловей — починає співати, щойно у Великодню ніч проголосять: «Христос воскрес!»

Чи справді починають солов’ї співати саме у цей момент — невідомо, однак те, що почути їх можна відразу після Великодня, коли б він не був – прикмета, перевірена роками. А наші пращури настільки любили і поважали цю птаху, що навіть було свято, яке називалося Солов’їний Великдень і відзначали його у дохристиянські часи якраз наприкінці квітня.

Аліна Астахова, «Рідна країна»