chrome firefox opera safari iexplorer

Короткий життєпис книги (Всесвітньому дню книги присвячується)

23 квітня 2011 о 07:02

Книга – це посудина, яка нас наповнює, але сама не порожніє.
А. Декурсель

Ніхто сьогодні не уявляє свого життя без неї – паперової, електронної, аудіокниги... А тим, хто не читає, розповідають інші. Адже ніщо так не розширює межі власного світу, як книги. Від виникнення письма і до сьогодні вони були, є і будуть мірилом розвитку людства загалом та кожної людини зокрема. Книга – унікальне явище світової цивілізації.

Праобраз книги

http://chitatetocruto.blogspot.com

Не секрет, що саме культурі Древнього Сходу ми завдячуємо народженням книги та першим системам письма, що виникли в Шумерії, Єгипті, Китаї та Індії. Першокниги створювалися на камені, табличках, виготовлених з випаленої глини, бамбукових дощечках, висушених пальмових листках, черепашкових панцирах, папірусі, пергаменті, кольорових плетінках, шнурках і навіть на кістках тварин, що приносилися в жертву.

Наприклад, одна з найстаріших книг на камені – закони вавилонського царя Хаммурапі (1792—1750 р. до н.е.), що складаються з 282 статей, висічених на чорних базальтових стовпах, які були споруджені у всіх містах його могутньої держави.

Шумерська, або вавилонська, книга складалася з десятків пронумерованих глиняних табличок.

У 4-3-му тисячолітті до н.е.в Древньому Єгипті виникає книга у формі сувою з папірусу.

Народження сучасної «книги-кодексу»

http://natural_colours.livejournal.com

Лише в період християнізації писемної культури у Візантії з'явилася нова форма книги. На зміну сувою приходить книга, яка зовні має цілком сучасну форму – це сфальцазовані зошити у вигляді так званого «кодексу». Матеріалом для письма використовується віск або пергамент.

У Китаї з 6-8 століть способом ксилографії (різьблення по дереву) виготовлялися цілі сторінки текстів. Пізніше китаєць Бі Шен у 1041—1049 рр. використовував рухомі розбірні літери для друку з допомогою матриць і пуансонів.

Перші паперові книги з'явилися в Європі лише в ХІІІ ст. Одна така книга могла виготовлятися 5-7 років, тому мала велику цінність. А 30 вересня 1452 року в друкарні Йоганна Гутенберга вийшла в світ перша у Європі справжня солідна книга – Біблія. За першим разом було надруковано 180 примірників, з яких дотепер залишилося тільки 48.

Витоки української книги

http://www.ladaportal.com

До появи першодруків в Україні рукописна книга була справжнім витвором малярства. Такою пам'яткою є рукописне Пересопницьке Євангеліє, складене в 1556—1561 рр. у Заславі при монастирі св. Трійці, що було оздоблене орнаментикою української флори.

Ще у 1491 році в краківській друкарні Швайпольта Фіоля з'явилися перші книги, друковані кирилицею, – «Осьмигласник», «Тріодь цвітна» та «Часословець». А у 1574 році Іван Федоров надрукував у Львові книгу «Апостол» (хоча є дані, що років за 20 до того вже з'явилися книги невідомих львівських друкарів). Проте, саме «Апостол» вважається українським першодруком, від якого прийнято вважати започаткування друкарства в Україні.

Окрім «Апостола» Іван Федоров видає навчальні книги з граматки. Таким зразком є «Буквар», надрукований у 1574 році.

Найвідомішими тоді українськими друкарнями стали Львівська братська (заснована 1573), Острозька (1560), Києво-Печерська (1606), Почаївська (1618) та інші.

Цікаво! Чи знали ви, що тривалий час французькі королі присягали на Реймському Євангелії, яке з приданим привезла до Франції Анна, дочка Ярослава Мудрого, коли виходила там заміж? Аналіз кириличного тексту Реймського Євангелія показав, що ця книга була написана у Київській Русі ще в першій половині XI століття. Сьогодні вона є національною французькою реліквією.

Електронна книга: загроза чи порятунок?

http://gvpl.at.ua

Феномен електронної книги швидко перевернув поняття книги як такої… Сьогодні цей диво-пристрій став загальнодоступним у світі читачів. Чимало країн вже позбавило своїх школярів важелезних ранців, запровадивши у школі електронні підручники.

Останнім часом у декількох українських містах теж почали використовувати подібні пристрої для учнів.

Наприклад, 18 квітня в Івано-Франківську, презентували електронний підручник-Pocketbook. Він може вміщувати до 10-ти тисяч книжок та важить близько півкілограма. Як кажуть представники компанії-виробника, пристрій виготовлено спеціально для навчання у школі, тому він не псує зір та простий у користуванні. Коли електронними підручниками забезпечать всіх українських школярів, сказати важко, оскільки нинішня ціна цього новаторства – понад 400 доларів.

З одного боку, такі книги запобігають вирубці дерев, вони компактні, оперативні, легкі у роботі зі змістом, відкривають великі можливості накопичення цілих бібліотек під одним дисплеєм або прямого доступу в Інтернет. З іншого – залежать від енергоресурсів, Інтернету або інших технічних пристроїв, з яких завантажується інформація. До того ж, існують відомі недоліки «електронного» паперу порівняно зі звичайним…

Технології з кожним днем пропонуватимуть нові можливості. Наприклад, операційна система Android, на базі якої працює чимало «гаджетів», вже не потребує накопичення даних. Вона дозволяє одразу отримувати контент за запитом – доступ до тисяч бібліотек одночасно. Це вже загальновизнаний тренд майбутнього.

Можна, звичайно, користуватися електронними книгозбірнями, сидіти у віртуальних бібліотеках, поповнювати лави он-лайн читачів... Але чи не втратимо тоді ми відчуття «справжності», реальності, зв’язку з минулим, а також того естетичного задоволення і відчуття таємничості, яке може приносити лише «жива» книга?!

Світлана Майструк, «Рідна країна»

29 травня

Інші дати
Народився Петро Карманський
(1878, м. Цєшанув, Польща - 1956) - український поет, педагог,перекладач, член групи письменників "Молода муза". Представник раннього українського модернізму. Автор збірок віршів "З теки самовбивці", "Блудні огні", "До сонця". Переклав "Божественну комедію" Данте, окремі твори Гюго та ін.
Засну, як легіт, в сірій скибі, Розвіюсь, мов рідка імла, Візьму з собою злидні й болі, Оставлю вам самі діла. (Петро Карманський)
Розгорнути