chrome firefox opera safari iexplorer

22 травня: це цікаво знати

22 травня 2011 о 00:52

«Як умру, то поховайте Мене на могилі Серед степу широкого На Вкраїні милій. Щоб лани широкополі, І Дніпро, і кручі Було видно, було чути, Як реве ревучий».
Тарас Шевченко

22 травня за григоріанським календарем 142 день року. До кінця року залишається 223  дні.

22 травня день пам’яті:

1861 — Тараса Шевченка перепоховано в Каневі на Чернечій горі

У народі 22 травня вшановували Миколу Чудотворця і говорили: “У кожному році два Миколи: на першого не буває холодно ніколи, а на другого не буває тепла ніколи”. Цього дня мощі святого Миколая переносили з Лікії до італійського міста Бар, і тому за церковним календарем він відзначається як весінній Микола.

Вперше це свято було встановлене папою Урбаном ІІ в ХІ сторіччі, а до українського церковного календаря воно було введене митрополитом Єфремом наприкінці того ж віку.

У нас Микола Чудотворець є одним з найшанованіших святих. Адже він покровитель не лише мандрівників і мореплавців, а ще й землеробів. І тому господарі за Миколою вгадували погоду та майбутній врожай. “Якщо на Миколу піде дощ, буде врожай на озимину”, хоча “Від Миколи до літа ще має бути дванадцять приморозків, якщо ж їх не дай Бог не буде, це означатиме неврожайний рік”.

За церковним календарем 22 травня вшановують преподобного Ісайю, мученика Христофора; згадують перенесення мощей святителя і чудотворця Миколая з Лікії у італійське місто Бар.

22 травня народились:
1879 — Федір Кричевський, український художник і педагог, один з засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва
1920 — Микола Гринько, український кіноактор («Загибель ескадри», «Соляріс», «Пригоди Буратіно», «Стакер»).
1941 — Микола Олялін, український кіноактор («Визволення», «Назад дороги нема» і ін...)

Іменинниками 22 травня є:

Микола, Христофор, Ісай.

Події 22 травня:

1919 — у Києві в церкві святого Миколая відправили перше богослужіння українською мовою, через що цей день «неофіційно» став днем народження Української Автокефальної Православної Церкви
1931 — розпочала свою діяльність Українська академія аграрних наук
1979 — похорон Володимира Івасюка на Личаківському цвинтарі у Львові вилився у масову акцію протесту.
1995 — у Львові було створено Всеукраїнське педагогічне товариство імені Григорія Ващенка.
1998 — у Києві на Аскольдовій могилі освятили греко-католицьку церкву святого Миколая.

22 травня святкують:
Міжнародний день біологічного різноманіття

Чи знаєте ви, що:
Британські вчені знайшли на дні Чорного моря єдину в світовому океані підводну річку. Це відкриття зробили вчені з університету англійського міста Лідс, які проводили дослідження на місці.

Вони з’ясували, що довжина річки становить 37 морських миль, ширина – більше півмилі, а швидкість течії води – 4 милі на годину (близько 7,5 км на годину). Було також відзначено, що річка переносить колосальні обсяги води – 22 тис. кубічних метрів на секунду. Якщо б ця річка перебувала на суші, то, мала б шосте місце в світі за цим показником.

Водний потік утворений проникненням через протоку Босфор більш солоної води Мармурового моря в менш солоне середовище Чорного моря. Таким чином, вода в річці відрізняється високою концентрацією солі.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

21 листопада

Інші дати
Собор архистратига Михаїла
Архистратиг Михаїл є небесним покровителем Києва і зображений на його гербі. До 1917 року саме день Собору Архангела Михаїла святкувався як день міста Києва.
Розгорнути
Народився Петро Лубенський (Афонський)
(1907, Росія – 2003) – український драматург, кіносценарист. Автор п»єс «Нескорена полтавчанка», «Пісня над Бугом», «Соколята», сценарію до кінофільму «Королева бензоколонки».
Розгорнути