chrome firefox opera safari iexplorer

Битву під Берестечком реконструювали на Рівненщині

28 червня 2011 о 14:27

Одне з найбільших європейських бойовищ часів Середньовіччя розпочалося 28-го червня 360 років тому. Битву, в якій зійшлися козаки Богдана Хмельницького та солдати польського короля — відтворили силами двох сотень аматорів. вони вшанували пам'ять загиблих у тій баталії.

На полі Берестецької битви, як і 360 років тому — триває підготовка до бою. А це — процес трудомісткий, адже навіть кулі в ті часи — виготовляли вручну.

Тарас Манюта, козак: «Ми зараз крутимо набої, тобто хтось з козаків займається тим що нарізає певної форми папір. Хтось займається так як я накручуванням, хтось — засипанням засипанням пороху. Далі готові кулі кладемо в так звану ладівницю».

Тарас із Владиславом уже кілька років беруть участь у реконструкціях середньовічних баталій. Кажуть, це задоволення дороге — один історично достовірний костюм з обладунком потягне, щонайменше, на вісім тисяч гривень. Хлопці кажуть — готувалися ґрунтовно, і нині почуваються справжніми козаками.

Владислав Куценко, козак: «Починалося все з того, що ми вивчали теоретичну частину. Ми відшукували в книжках, в музеях дивилися як виглядають копії які ви бачите у нас. Після цього ми досліджували тактику боїв, яка була у козаків, досліджували побут, кухню, тобто все життя, яке вони проводили в той час».

Олекса Руденко — один із постановників сучасної  битви під Берестечком. Київський художник понад п’ятнадцять років займається реконструкціями.  Щоправда, зазвичай це битви французької армії середніх віків. Для відтворення Берестецької битви — зібрав друзів з історичних товариств України, Польщі, Чехії та Білорусі. Зізнається — було складно, але зусилля того варті.

Олекса Руденко, сотник, відповідальний за реконструкцію битви: «Військово-історична реконструкція у даному випадку, якщо не панацея, то принаймні дуже цікавий спосіб увічнення пам'яті наших предків без політичної кон'юнктури. Бо серед нас друзі і немає значення хто з нас козак, а хто коронний жовнір».

Битва закінчилась. Як і 360 років тому, поле вкривають тіла загиблих козаків. І якщо навіть відтворення реконструкторам удалося не повністю, вони запевняють, головне переосмислити історичні події і зробити висновки.

 

22 листопада

Інші дати
Народився Володимир Даль (Козак Луганський)
(1801, м.Луганськ –1872) – російський вчений, письменник. Прославився як автор «Тлумачного словника живої великоросійської мови».
Розгорнути