В поточному році черги біля приймальних комісій мають бути меншими. По-перше, документи прийматимуть цілий місяць — з 1 до 31 липня. По-друге, документи можна подати через Інтернет — завдяки системі «Електронний вступ». І третя причина — природна: цього року, як ніколи, даються взнаки наслідки «демографічної ями».
Школи випустили 196 тис. осіб — на 40% менше, ніж попереднього року. На зовнішнє незалежне тестування (ЗНО) зареєструвалися вполовину менше охочих, ніж торік, з них близько 20% не з’явилися або не подолали «прохідного мінімуму» в 124 бали. Загалом у вузах чекають приблизно на 203 тис. абітурієнтів із сертифікатами ЗНО (не рахуючи учасників тестувань минулих років і осіб, які закінчили школу до 2007 року).
Водночас це не означає, що на бюджет до престижного вузу цього року буде легше потрапити. Освітяни запевняють: там, де конкурс традиційно був високим, він таким і залишиться. А от численним вузам «другої черги», особливо приватним, доведеться «кігтями й зубами» чіплятися за потенційних студентів.
Потрапляння до списку «бюджетників» залежить не тільки від результатів тестування. Знадобляться й високі оцінки у шкільному атестаті. До речі, хоча випускників цього року істотно поменшало, кількість медалістів повсюдно збільшилася на 3—5%. Найбільше їх у Севастополі та Вінниці — кожен десятий випускник.