Вчора близько 16:00 частково зруйнувалася Нова (Велика) вежа — частина оборонного комплексу замку в Кам'янці-Подільському, кутова башта, найбільша у Старій фортеці.
Про це «Історичній Правді» повідомили у адміністрації Кам'янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.
Зараз усе керівництво музею перебуває на місці події.
«Місце архітектурної трагедії загороджене і охороняється, — написала у своєму блозі автор сайту „Замки та храми України“ Ірина Пустиннікова. — Не так від мародерів, як від гріха подалі — стежками біля західного боку фортеці спускаються додому на Карвасари чи Підзамче жителі навколишніх кварталів приватної забудови».
Вже відбулася екстрена нарада мера, директора фортеці та інших чиновників.
«Башта була реставрована наприкінці 1990-х років, кілька років тому її теж латали-добудовували, — пише краєзнавець. — Кількаденних дощів башта не витримала. Та й вся фортеця виглядає дуже мокрою. В нас не Іспанія, в нас інший клімат, пам'яткам він не подобається».
Як повідомляє «Інтерфакс», зараз у міськвиконкомі Кам'янця створено комісію, яка розглядатиме питання відновлення і реконструкції цієї вежі.
Нова (Велика) вежа є найбільшою баштою Кам'янецької фортеці. Була добудована до зовнішнього боку замку в 1544 році, за останніми на той час правилами оборонного мистецтва Йовом Претферсом.
Бойова функція Нової — захист основного спостережного пункту фортеці (Денної башти, до якої вона й була прибудована) і прикриття зовнішніх стін Старого замку з найменш захищеного західного боку. Під час бойових дій на вежу піднімали гармати, які обстрілювали підходи до фортеці.
25 серпня 1672 після підриву внаслідок бойових дій між польським гарнізоном Кам'янця і союзним турецько-козацьким військом башта була сильно пошкоджена, а залога замку здалася.
Розміщена майже повністю за межами Старого замку, Нова (Велика) прикривала найвразливішу, протилежну від міста сторону фортеці (фортеця, власне, й захищала міст-вхід у Кам'янець).
Нова (Велика) вежа з пташиного польоту. Більше фото замків України з висоти дивіться в розділі «Артефакти»