chrome firefox opera safari iexplorer

Найвищий в Україні пам’ятник Шевченку стоїть без голови

19 жовтня 2011 о 15:09

У Дніпропетровську задля реконструкції «обезголовили» 50-тонний пам’ятник Тарасові Шевченку. Пам’ятник визнано аварійним: за висновками фахівців, він відхилився від своєї осі, поіржавів і вкрився тріщинами, отож міг у будь-який момент впасти.

На відновлення монументу, за експертними оцінками, потрібно 2,5 мільйона гривень, повідомляє «Радіо Свобода».

Чавунний Кобзар на гранітному постаменті у Дніпропетровську, на острові посеред Дніпра, височіє понад півстоліття. Ще влітку цей 50-тонний монумент визнали аварійним. Він нахилився вперед і вправо на 6 градусів і в будь-який момент може впасти, визнали фахівці.

За офіційними даними, реконструкція пам’ятника вже триває, є навіть підрядна організація, яка виграла тендер на роботи. Насправді ж аварійного Шевченка поки тільки «обезголовили», аби провести детальне обстеження.

З’ясували: всередині монумент більш як на половину заповнений бетоном, усю цю конструкцію ледве витримує постамент – його треба негайно зміцнювати.

​​Реконструкцію чавунного Кобзаря ускладнює і те, що не збереглося ні креслень, ні будь-яких інших документів про його технічні характеристики. Ще одна проблема – зняти монумент з п’єдесталу можна тільки за допомогою спецтехніки, а її доправити на острів можливо тільки водним шляхом.

До того ж, фахівці досі не вирішили, що робити з чавунним Кобзарем після демонтажу: латати старий монумент чи відлити новий – із бронзи.

​​Між тим, реконструкція, що розтяглась вже на кілька місяців, розпалює політичні пристрасті. Так, в місцевому осередку Української народної партії запідозрили владу в намаганнях ліквідувати монумент, аби передати землю біля нього УПЦ Московського патріархату.

«Виник сумнів, що пам’ятник повернеться на своє місце. Поруч з Шевченком стоїть церква Московського патріархату, церква стоїть зараз ніби «у тіні» Шевченка», – зазначив голова Дніпропетровської організації УНП Анатолій Сокоринський.

Пам'ятник Кобзареві на острові у Дніпропетровську відкрили ще 1959 року, відтоді він жодного разу капітально не ремонтувався. Раніше повернути оновленого Шевченка на місце обіцяли до кінця 2011 року. Тепер про точні терміни реконструкції влада вже не згадує.

19 листопада

Інші дати
День працівників гідрометеорологічної служби
Державна гідрометеорологічна служба, яка функціонує у складі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, відіграє ключову роль в отриманні даних про поточні та очікувані гідрометеорологічні умови, сучасний клімат, його можливі коливання та зміни в майбутньому, прогнозування та попередження стихійних гідрометеорологічних явищ.
Розгорнути
День скловиробника
Професійне свято працівників скляної промисловості не випадково збігається з днем народження видатного російського вченого М. В. Ломоносова. Михайло Ломоносов був творцем хімічного виробництва глазурі, скла, порцеляни. Розробив технологію і рецептуру кольорового скла, які він використовував для створення мозаїчних картин. Винайшов порцелянову масу.
Розгорнути
День пам’яті Петра Дорошенка
(1627, м. Чигирин, Черкаська область – 1698) – визначний український державний, політичний та військовий діяч, гетьман України (1665 – 1676). Провів ряд важливих реформ, створив постійне 20-тисячне військо, встановив на українському кордоні нову митну лінію і почав карбувати власну монету. Стратегічною метою всієї внутрішньої і зовнішньої політики - було об'єднання під своєю владою Лівобережної і Правобережної України.
Розгорнути
Народлася Катря Гриневичева
(Катерина Василівна Гриневич; 1875, м.Винники, Львівська область - 1947) – українська письменниця, громадська діячка. Автор збірки новел «Непоборні», повістей «Шоломи в сонці» та «Шестикрилець». Померла 25 грудня 1947 р. в Німеччині, у Берхтесґадені, Баварія, похована там же.
Розгорнути