chrome firefox opera safari iexplorer

Через банки житло у столиці подешевшає на 10%

26 грудня 2011 о 08:46

Столичний ринок нерухомості перебуває у стані стагнації. В найближчому майбутньому ціни на житло в старих будинках можуть залишитися на теперішньому рівні або й подешевшати на 10%, вважає економіст Віктор Лисицький.

За словами експерта ціни на житло в Києві з початку 2011 року впали на 15%. Попит падає, тому що банки згортають програми житлового кредитування або ж видають кошти під 20% річних і вище, пише Gazeta.ua.

«Високі ставки пов'язані з позицією Нацбанку та уряду України. Вони намагаються обмежити імпорт товарів в Україну. Бо в кредит купують переважно імпортні товари — побутову техніку, електроніку, автомобілі. Імпорт перевищує експорт більш як на 11 мільярдів доларів. Це загрожує національній економіці», — впевнений фахівець.

Наприклад, на початку 1990-х Радянський Союз мав дефіцит торговельного балансу у 35 млрд дол. — і невдовзі країна розвалилася. Крім того, іноземні банки, які видавали значну частину житлових кредитів, скорочують свою присутність в Україні. За останні півроку вивели з країни понад мільярд. І наступного року навряд чи змінять свою політику. Тому дешевих кредитів в 2012-му не буде, запевняє Лисицький.

Віктор Несін, голова правління Спілки консультантів з нерухомості, вважає, що банки самі винні у неповерненні коштів через надмірно високі ставки кредитів.

«Банки, у тому числі з іноземним капіталом, дають позики на житло під 20% річних і вище. При тому, що у своїх країнах житлові кредити видають під удесятеро нижчі відсотки. Приміром, у Швейцарії — під 2,8% річних. Високі ставки в Україні пояснюють ризиками на нашому ринку. Хоча самі й створюють ці ризики. Бо високі ставки непідйомні для позичальників. Банки самі створюють передумови для неповернення коштів», — зазначив він.

Однокімнатна квартира нині в середньому коштує 50 тисяч доларів, удвічі дешевше ніж докризового 2008 року. Тоді ціни на столичну нерухомість досягли піку. Нині на 10 об'єктів у продажу припадає один реальний покупець.

Новини Дивитися всі