chrome firefox opera safari iexplorer

Лісгоспи витрачають бюджетні кошти на захоплення земель?

15 грудня 2011 о 14:37

В Україні спостерігається створення нових лісових насаджень на землях, які не оформлені під лісорозведення і на яких посадка лісу не запланована.

Відповідні висновки зробила Державна фінансова інспекція України в ході перевірок лісгоспів в різних областях. Згідно з її даними, загальна сума нецільового використання коштів в цій галузі склала понад 21,5 млн.грн!

Кількома місяцями раніше з проханням провести таку перевірку до голови КРУ звернулись активісти громадської кампанії «Збережемо українські степи!», яка була утворена з метою зупинити знищення степового біорізноманіття.

Громадськість наголошує: протягом останніх років керівництво лісової галузі активно лобіює виділення бюджетних коштів на створення нових лісів. Створення лісів пропагується лише на нових ділянках, де лісу ніколи не було, а не на масштабних вирубках, які охоплюють колосальні площі на Поліссі та в Карпатах.

Практично всі землі України переорані, зайняті житловою та промисловою забудовою або відносяться до лісового фонду. Отже, вільної, незайнятої землі фактично немає. Лишаються лише природні степові ділянки, що збереглись на схилах і в балках Степової зони. А попереду нас очікують масштабні акції з продажу землі.

На останніх залишках степів зберігаються кожен третій вид Червоної книги України. Залісення цих ділянок заборонене Червоною книгою України і є грубим порушенням законодавства, в тому числі міжнародного (Бернської конвенція, Конвенція з біорізноманіття. Проте, саме на ці ділянки спрямована активність лісоводів.

Головна причина цьому – степові балки найпростіше перевести в користування лісгоспів. Плюс, насадження лісу на степових ділянках є найбільш збитковою справою з усіх типів лісонасаджень, що підтвердила перевірка КРУ ЛІНК. Тому ліс тут можна саджати безкінечно» – розказує активіст кампанії «Збережемо українські степи!» Олексій Бурковський.

До ідеї охорони степу приєдналось і Міністерство екології та природних ресурсів України, заборонивши ще у 2009 році своїм територіальним підрозділам погоджувати передачу під залісення степових ділянок.

«Мінприроди заборонило віддавати степи під залісення і тому лісоводи, використовуючи бюджетні кошти, засаджують лісом те, що їм не належить, сподіваючись постфактум оформити землю собі», – пояснює заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

На переконання екологів, безглузде і безперспективне залісення цілинного степу робиться замість того, щоб відновити ліси на карпатських вирубках задля зупинки повеней в горах та замість відновлення лісосмуг на вже переораних полях Степової зони, без яких південні та східні області потерпають від опустелювання.

Підготувала Майя Заховайко, «Рідна країна»

16 жовтня

Інші дати
Народився Петро Григоренко
(1907, с.Борисівка, Запорізька область - 1987) – радянський генерал-майор, правозахисник. Виступав на захист кримських татар та інших депортованих народів. У 1964 за легальну правозахисну діяльність розжалуваний у рядові і позбавлений всіх державних відзнак, перебував у радянських тюрмах, таборах.
Розгорнути
Народився Олександр Митрак
(1837, с.Плоске, Закарпатська область – 1915) – український (русинський) письменник, фольклорист і етнограф. Поезії, етнографічні нариси присвячені життю, побуту та звичаям закарпатських горян («Домашній быт угро-русского крестьянина», «Сенокосы в угро-руссов», «Народная свадьба угорских русинов»). Видав «Русско-мадьярскій словарь» та «Мадьярско-русскій словарь».
Розгорнути