chrome firefox opera safari iexplorer

Стартував проект «Шляхами Тараса Шевченка»

29 лютого 2012 о 13:29

У рамках проекту, який присвячено 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка, Фонд Миколи Томенка «Рідна країна» підготував факсимільне відтворення «Альбому Тараса Шевченка 1845 року», яке вже побачило світ.

Як відомо, Альбом малюнків 1845 року – це частина того, що довелося побачити і зафіксувати художнику Київської археографічної комісії Тарасу Шевченку під час його подорожей по містах і селах Київської і Полтавської губерній. Малюнки аквареллю і сепією, зарисовки олівцем та фрагменти фольклорних записів – це те, що зафіксував мистець впродовж кількох місяців своїх мандрівок. Окрім ілюстрацій, «Альбом» містить також науковий коментар, з якого читачі зможуть дізнатися про історію та мотивацію тої чи іншої зарисовки, начерків Тараса Шевченка під час його мандрівки Україною 1845 року.

Просвітницькі заходи, які організував громадський діяч Микола Томенко, стартували з Києва. Перша презентація «Альбому» (для ЗМІ) відбулася 22 лютого у Літературно-меморіальному будинку-музеї Тараса Шевченка, де він жив з весни 1846 до свого арешту — 5 квітня 1847 року. 27 лютого Микола Томенко презентував  видання у Львові.

Зокрема, культурно-мистецькі заходи пройдуть і в тих  областях та районах, якими зі своєю дослідницькою місією подорожував Шевченко.  За цей час поет встиг побувати у Київській, Черкаській, Полтавській та Чернігівській області. Всі вони відображені в «Альбомі 1845 року». З огляду на це, є потреба згадати не лише його художні, а й  поетичні твори, які з’явилися під час цієї подорожі. З такою метою у заходах беруть участь заступник директора Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка, упорядник наукових коментарів у виданні Сергій Гальченко, відомий поет Микола Сом, народний артист України Анатолій Паламаренко та інші.

2 березня о 16:00 в рамках Шевченківських днів у Київському міському Будинку вчителя пройде літературно-мистецький вечір, де М. Томенко також презентує громадськості «Альбом 1845 року» (м. Київ, вулиця Володимирська, 57). Також до цієї акції підготовлено та випущено спеціальний номер газети «Нова молодь Черкащини», де подано розповідь про подорож Шевченка 1845 року та опубліковано найвідоміші поезії, які були написані в цей час. Цей номер буде безкоштовно поширюватися під час заходів.

Розклад мистецьких заходів:

5 березня о 15:00 – Черкаський міський Будинок  вчителя (м. Черкаси, вулиця Хрещатик, 257).

6 березня о 12:00 –  Переяслав-Хмельницький педагогічний університеті імені Г. Сковороди (м. Переяслав-Хмельницький, вулиця Сухомлинського, 30).

7 березня о 10:00 – готель «Профспілковий» (м. Чернігів, вулиця Шевченка, 105а).

12 березня о 15:00 — Національна парламентська бібілотека України (м. Київ, вулиця Грушевського, 1)

Сьогодні, 29 лютого о 16:00 відбудеться презентація видання у Бориспільській міській раді (м. Бориспіль, вулиця Київський Шлях, 72). Інші міста для проведення заходів уточнюються.

Довідково

Як відомо, Фонд Миколи Томенка «Рідна країна» з нагоди 200-ї річниці з дня народження та 150-річчя перепоховання в Україні Тараса Шевченка вже реалізував низку просвітницьких проектів.

Серед найвідоміших — перевидання у видавництві «Веселка» книги Михайла Чалого «Життя і твори Тараса Шевченка», однієї з перших біографій Кобзаря, написаної його товаришем Михайлом Чалим, яка останній раз видавалася у 1882 році.

А також спільно з Радіо «Ера FM» у травні 2011 року був реалізований проект «Останній шлях Тараса Шевченка», де шість разів на добу в радіоефірі звучали твори Кобзаря у виконанні відомих українців — політиків, акторів, співаків, композиторів та музикантів, поетів і письменників.

Окрім того, Фондом М.Томенка було надано допомогу Літературно-меморіальному будинку-музею Тараса Шевченка (м.Київ) на здійснення заходів з порятунку двохсотлітньої шовковиці поета, а в одному з парків столиці започатковано вербову алею, висаджену з гілочки верби, яка вважається «онукою» верби Тараса Шевченка.

Також Микола Томенко підтримав створення музею Кобзаря у Придністровському державному університеті імені Тараса Шевченка та подарував музею копії картин Тараса Шевченка «Гамалія», «Селянська родина», «Циганка-ворожка», «Автопортрет» та інші.

За ініціативи Фонду «Рідна країна», Національна радіокомпанії перевидала аудіо-видання «Кобзар» Тараса Шевченка, який містить твори, що увійшли до першого видання «Кобзаря» 1840 року, у виконанні видатних українських митців різних епох.  Тисячу примірників цієї аудіо-книги було передано до навчальних закладів та бібліотек.

 "Рідна країна"

18 травня

Інші дати
Микола Прахов
1873 –  український художник, мистецтвознавець. Відомий у галузі декоративно-ужиткового мистецтва. Один з організаторів товариства «Київський художник».
Розгорнути
Народився Костянтин Піскорський
(1892, м.Київ – 1922) – український художник-авангардист. Автор робіт «Цивілізація», «Мечі», «Тривога», «Козак», «Біла гвардія», «Небо», «Про приторк світам іншим», «Зірка опів¬нічна», «Ідол», «Планета», «Біометр життя».
«У творчості Костянтина Піскорського дивовижно переплетені символізм і футуризм, космічна безмірність і енергія вольового художнього жесту, архаїчна містика та новітній європейський раціоналізм». (Дмитро Горбачов).
Розгорнути