chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні у православних християн починається поминальний тиждень

22 квітня 2012 о 11:20

Другий тиждень після Великодня називається поминальним, або Хоминим (Фоминим) тижнем.

Починається він Фоминою, або Провідною неділею. Цього дня поминають померлих. У різних місцевостях України цей обряд має свої назви – «гробки», «могилки», «бабський Великдень». Але скрізь, по всій Україні, поширена назва «Проводи».

Сьогоднішній день отримав свою назву через події, які відбулися за тиждень після воскресіння Ісуса. Апостол Фма не вірив у воскресіння поки не побачив ран на тілі воскреслого Ісуса та не встромив свого пальця у рану на Його боці. Ісус дозволив йому до себе доторкнутися, і лише тоді Тома повірив.

Інша назва цієї неділі – Анти-Пасха. Це немов повторення Пасхи. Цього дня їдять спеціальний хліб, що називається Атрос.

Назва «Провідна неділя» свідчить про те, що свято Пасхи триває. Згадуючи померлих, не годиться називати їх «небіжчиками», бо в ці дні «вони все чують, яка про них мова мовиться». Найкраще їх називати родичами.

У старих писемних пам'ятках, у Троїцькому та Новгородському літописах, датованих 1372—1973 роками, згадується й інша назва – Радуниця або Радовниця. У церковному словнику 1773 року є згадка про те, що в Радуницю був звичай поминати померлих свояків за язичницькими обрядами.

Люди приносили на могилу вино пиво, пироги, млинці, і після відправи священником панахиди, взявши чарку з вином або склянку з пивом, лили частину на могилу, а решту допивали самі.

Джерело: УНН
Розділи: Суспільство Традиції

2 листопада

Інші дати
2 листопада відзначають: 
  • Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів
Розгорнути
Народився Антін Манастирський
(1878, с. Завалів, Тернопільська область – 1969) – український художник, графік. Автор творів «Портрет матері», «Портрет Т. Г. Шевченка», «Автопортрет», «Запорожець», «Паламар», «На водопої», «На могилі», «Ой під гаєм, гаєм», «Прощавайте, товариші», «Вчора і сьогодні».
«Все життя я мріяв, щоб думи мої, які я втілював у своїх картинах, були близькі і зрозумілі народові». (Антін Манастирський)
Розгорнути
Народився Остап Грицай
(1881, с. Княжпіль, Львівіська область – 1954) – український поет, літературознавець, перекладач. Автор соціально-психологічної поеми «Утеча Олекси Перхуна», циклів новел філософського та релігійного змісту, численних літературно-критичних статей про українських та західноєвропейських письменникі, здійснив німецький переклад «Слова о полку Ігоревім» та понад 30 поезій Т.Шевченка.
Розгорнути
Народився Олександр Білецький
(1884, м. Казань, Росія - 1961) - літературознавець, академік. Тривалий час очолював Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР.
Розгорнути