Цього року рання раптова спека призвела до того, що всі рослини розквітли одночасно. Зокрема, щосили цвітуть тополі, які зазвичай пускають пух лише у червні. Уже розпустили свічки каштани. Цвітуть також конвалії, черемха, бузок і практично всі плодові дерева водночас.
«Аномальність такого явища полягає насправді у доволі простій причині: рослини цвітуть усі разом під впливом жахливої спеки. Цей фактор спричинив їхнє одночасне цвітіння, хоч природня пора їхнього розцвітання проходить у різні терміни. Раніше теж спостерігалися такі явища. Позаминулого року, коли після Великодня теж зашвидко потепліло, деякі рослини також зацвіли одночасно. Це, звісно, гарно, але в цьому явищі є і мінуси: бджоли та джмелі можуть не встигати запилювати квіточки майбутніх фруктових плодів, тому виникає ймовірна загроза неврожаю вишні, абрикоса та деяких інших плодових дерев», — пояснив «УМ» директор Київського еколого–культурного центру Володимир Борейко.
Та загалом екологи налаштовані оптимістично. «Для рослин така ситуація не становить практично жодної загрози. Подібні явища свідчать: клімат змінюється у глобальних масштабах, спостерігається різка континентальність — холодне зимове повітря ще на початку весни кардинально перемінюється на ненормально високу для квітня–травня температуру. Зараз розцвіли всі деревні породи: яблуня, вишня, груша, магнолії і бузок. Якщо ж температурний фон різко зміниться і підуть дощі, яскравий період цвітіння триває, на жаль, недовго, — каже «УМ» заступник директора з наукової роботи Національного ботанічного саду ім. Гришка НАН України Микола Гапоненко. — Тішити око магнолія і бузок будуть не бiльше декади».