chrome firefox opera safari iexplorer

У Львові показують унікальну виставку старожитностей «Код Трипiлля»

14 червня 2012 о 13:35

У Західній Україні така масштабна виставка трипільської культури як “Код Трипілля”, проводиться вперше, раніше експонати презентували лише у Києві.

Унікальною колекцією артефактів володіє Благодійний фонд «Платар». На сьогодні туди входять близько 400 старожитностей, датовані періодом 4500- 3000 рр. до н. е.

До Львова у палац Потоцьких привезли найцікавіші предмети колекції. Деякі вироби унікальні і не мають аналогів серед знахідок, зроблених за останні 130 років дослідження трипільських пам’яток.

Відвідувачі, що цікавляться витоками української нації, можуть знайти на цій експозиції багато цікавого: біноклеподібні посудини, які використовували з ритуальною метою, обрядові статуетки жінок, адже трипільський цивілізаційний устрій функціонував за принципом матріархату, різноманітні глечики та миски, у яких наші предки зберігали зерно, моделі хатин трипільців, а також їхніх ритуальних споруд.

Окрасою виставки стали діючий верстат та писанки, які повторюють трипільську символіку.

Допитливі очі можуть тут розпізнати хрест у різних формах, сонце, язичницьку зірку, хлібець, що виконував функцію своєрідного календаря, хвилі, стилізований орнамент дуальності, слов’янський аналог східному інь-янь.

Керамічні вироби засвідчують розвиток ремісничої майстерності та еволюцію художніх стилів протягом трьох тисячоліть на землях від Дністра на заході до Дніпра на сході.

Умовно вартість усієї колекції оцінюють у 2,2 мільярда доларів. Зараз трипільські старожитності знаходять на землях трьох держав – Румунії, Молдови та України. Від Прикарпаття на заході до Середнього Подніпров’я на сході, від Волині до узбережжя Чорного моря на півдні знайдено сліди древньої цивілізації.

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути