chrome firefox opera safari iexplorer

У Львові показують унікальну виставку старожитностей «Код Трипiлля»

14 червня 2012 о 13:35

У Західній Україні така масштабна виставка трипільської культури як “Код Трипілля”, проводиться вперше, раніше експонати презентували лише у Києві.

Унікальною колекцією артефактів володіє Благодійний фонд «Платар». На сьогодні туди входять близько 400 старожитностей, датовані періодом 4500- 3000 рр. до н. е.

До Львова у палац Потоцьких привезли найцікавіші предмети колекції. Деякі вироби унікальні і не мають аналогів серед знахідок, зроблених за останні 130 років дослідження трипільських пам’яток.

Відвідувачі, що цікавляться витоками української нації, можуть знайти на цій експозиції багато цікавого: біноклеподібні посудини, які використовували з ритуальною метою, обрядові статуетки жінок, адже трипільський цивілізаційний устрій функціонував за принципом матріархату, різноманітні глечики та миски, у яких наші предки зберігали зерно, моделі хатин трипільців, а також їхніх ритуальних споруд.

Окрасою виставки стали діючий верстат та писанки, які повторюють трипільську символіку.

Допитливі очі можуть тут розпізнати хрест у різних формах, сонце, язичницьку зірку, хлібець, що виконував функцію своєрідного календаря, хвилі, стилізований орнамент дуальності, слов’янський аналог східному інь-янь.

Керамічні вироби засвідчують розвиток ремісничої майстерності та еволюцію художніх стилів протягом трьох тисячоліть на землях від Дністра на заході до Дніпра на сході.

Умовно вартість усієї колекції оцінюють у 2,2 мільярда доларів. Зараз трипільські старожитності знаходять на землях трьох держав – Румунії, Молдови та України. Від Прикарпаття на заході до Середнього Подніпров’я на сході, від Волині до узбережжя Чорного моря на півдні знайдено сліди древньої цивілізації.