В Україну прийшла аномальна спека. Утім фахівці не радять українцям рятуватися від неї у водоймах. Громадян застерігають: такі високі температури сприяють розмноженню шкідливих для здоров’я бактерій, а також загрожують токсичними речовинами, які виділяють водорості під час розкладання. Водночас експерти радять владі вжити негайних заходів щодо реформування екологічної сфери, адже в подальшому, спека може загрожувати катастрофою.
Для киянки Надії Потоцької купання у київських озерах на Осокорках перетворилося не лише у задоволення, але й в отит.
«Ми, звісно, там пірнали. На наступний день почало боліти вухо. Три дні терпіла, потім пішла до ЛОРа. Виписали купу ліків і дали рекомендації не купатися у столичних водах», – розповідає Надія, зазначаючи, що про заборону купання у водоймах цього літа не чула.
Спека і хімікати не дозволяють купатися
11 офіційних пляжів Києва наразі під забороною. Головні причини погіршення стану цих і всіх інших придатних для купання водойм – аномальна спека та хімічні речовини. Це констатує заступник головного лікаря Київської міської санітарно-епідеміологічної станції Юлій Жигалов.
«Ми провели більше 500 досліджень. Зросту захворюваності, яка може передаватися через воду при купанні не спостерігається. В основному вода не відповідає санітарно-хімічним та мікро-біологічним показникам. Ці перевищення становлять в 4-6 разів вище норми. В такій воді ми не рекомендуємо купатися», – наголошує він.
Окрім того, Юлій Жигалов зазначає: самі пляжі загальним санітарним нормам і правилам теж не відповідають. Зокрема, їхні території не відмежовані, підсипка піску відсутня, а санвузли і централізоване водопостачання не облаштовані. До того ж, наголошує експерт, кошти на це не виділяються.
Екологічна політика загрожує катастрофою – експерт
Професор Київського інституту гідробіології Національної академії наук України Володимир Щербак наголошує, що екологічна політика України потребує негайних кардинальних змін через катастрофічну ситуацію з водоймами.
«Іде масова приватизація прибережних земель, які належать до водного земельного фонду і виконують роль санітарної зони. Пляжів зовсім немає. Зміна співвідношення хімічних речовин, яких раніше не було. Побудова плавучих ресторанів, готелів, негативно впливає на екосистему річок. Наші очисні споруди – це технології кінця 50-х – початку 60-х років. Вони не справляються», – каже він.
При цьому, за словами Володимира Щербака, водорості, які сприяють утворенню автотрофних рослин, що виділяють кисень, при розкладанні у великих кількостях збагачують повітря «ледь не усією таблицею Мендєлєєва». А це шкодить здоров’ю людей, наголошує він.
Наразі ж, за словами фахівців, про поновлення функціонування пляжів можна говорити лише у разі зниження температури. Однак, у Київському інституті гідробіології національної академії наук України зазначають: літо 2012 за останні 130 років є найбільш спекотним. За їхніми словами, середні багаторічні показники нині перевищені у 2-5 градусів, а температура повітря подекуди сягає 40 градусів за Цельсієм. Водночас, тут зазначають, що у майбутньому українське літо буде все частіше спекотним.