chrome firefox opera safari iexplorer

Найстарше дерево України росте у Нікітському ботсаду

09 жовтня 2012 о 17:07

Найстарше дерево України — олива. Вона росте у Нікітському ботанічному саду в Криму.

«Важко точно визначити вік дерева, — каже Геннадій Захаренко, заступник директора з наукової роботи Нікітського ботанічного саду. — Поки дерево живе, його вік визначають тільки за зовнішніми даними. Я бачив 2000-річні оливи в Єрусалимі, які були менші за наше дерево. Думаю, посадили його грецькі колоністи, дві тисячі років тому, або навіть раніше. Олива плодоносить до цього часу. За деревом ретельно доглядають. Щоб йому не шкодили туристи, обмежують час фотосесій.»

На роль найстаршого дерева України претендує ялівець, якому теж 2000 років. Знайшов дерево півтора роки тому кримській еколог Микола Подоляка. Дерево має в обхваті 5 метрів. Ялівець до цього часу не заповіданий.

«Коли його знайшли, до дерева була прибита трансформаторна будка. Екологи звільнили його від дротів», — каже Володимир Борейко, 40 років, директор Київського екологічно-культурного центру.

Найстарше фісташкове дерево України теж росте у Нікітському ботанічному саду. Його вік 1500—1700 років. Воно найтовстіше, хоч і не найвище, дерево в Україні. Має обхват стовбура — більше 10 метрів. Дерево має дупло, у якому вільно поміщається три людини. Геннадій Захаренко каже, що за належного догляду, найстаріші дерева Нікітского ботанічного саду можуть прожити як мінімум ще 100 років.

Дуб-Чемпіон — найстарший дуб в Україні. Він росте у селі Стужиця на Закарпатті. Його вік 1200- 1300 років, висота 30 метрів. З деревом пов'язані багато розповідей про розбійників та самогонщиків. Місцеві мешканці кажуть, що останні пошкодили дерево, коли у його дуплі загорівся самогонний апарат.

"Для дубів дуже небезпечні блискавки, — каже Володимир Борейко. — Дуб-Чемпіон має сліди кількох ударів. У нас в Україні жодне дерево не має громовідводу. А коштує він не більше 1000 гривень. Крім того під такі старі дуби необхідно встановлювати підпори та пломбувати дупла.

В цьому ж селі росте «син» Чемпіона — Дідо-дуб. Він має вік 1100- 1200 років, окружність стовбура – 9,1 м. Місцеві мешканці відзначають позитивну енергетику яка йде від цих дубів.

Найстарша липа України — липа Богдана Хмельницького у Золочівському районі на Львівщині. Дереву від 500 до 800 років. Росте біля шосе. За легендою під липою відпочивав видатний гетьман перед Зборівської битвою у 1648 році. Висота дерева 15 метрів, обхват — сім метрів.

«Старі дерева — це національні надбання, пам'ятка культури та історії. — каже Володимир Борейко, — як старовинні будинки чи пам'ятники. В Україні не багато старих дерев — всього більше сотні. І всі вони потребують захисту держави.»

Джерело: Gazeta.ua
Розділи: Новини культури

22 грудня

Інші дати
Народився Данило Самойлович
(1744, с.Янівка, Чернігівська область - 1805) – український медик, засновник епідеміології в Російській імперії, фундатор першого в Україні наукового медичного товариства. Першим довів можливість протичумного щеплення.
Розгорнути
Народилася Марко Вовчок (Марія Вілінська)
(1833, Росія – 1907) – українська письменниця. Автор повістей «Інститутка», «Кармелюк», «Невільничка», «Сава Чалий».
«Вже нігде нема такого широкого степу, веселого краю, як у нас. Таки нема, нема, нема та й нема! Де такі тихії села? де такії поважнії, ставнії люде? Де дівчата з такими бровами? Згадати любо, побачити мило, тільки що жити там трудно» (Марко Вовчок)
Розгорнути
День енергетика
Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників енергетики та електротехнічної промисловості України…» згідно Указу Президента України «Про День енергетика» від 12 листопада 1993 р. № 522/93.
Розгорнути
День працівників дипломатичної служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль працівників дипломатичної служби України у підтриманні мирного і взаємовигідного співробітництва України з членами міжнародного співтовариства, забезпеченні при цьому національних інтересів і безпеки України, а також захисті прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном…» згідно Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 р. № 1639/2005.
Розгорнути