chrome firefox opera safari iexplorer

Цього року Великий піст починається 18 березня

04 березня 2013 о 09:32

У цьому році Великий піст перед Великоднем почнеться 18 березня і триватиме до 4 травня.

З точки зору релігії піст — особлива форма аскетизму, яка допомагає тренувати дух, душу і тіло на шляху до спасіння. Піст об'єднує в собі стриманість і духовну, і тілесну (зокрема, в їжі). Душевний піст припускає обмеження зовнішніх вражень і задоволень, більше часу наодинці з собою.

Іоанн Златоуст писав, що істинний піст — «це видалення від зла, приборкання язика, відкладення гніву, приборкання похоті, припинення наклепу, брехні і клятвопорушення». Служителі церкви наголошують, що для віруючих піст — не ціль, а засіб відволіктись від задоволення тілесних потреб заради духовного. Без цього, вважають вони, будь-який піст стане просто дієтою.

Найбільш суворі пости в православ'ї та в ісламі, у католицизмі та англіканстві їхня кількість незначна.

Традиція посту сходить до ранніх християн. Основним правилом посту було не їсти більше одного разу на день, утримуватися від вина, солодкого і поживного, проводити день в самоті і молитві.

У католицизмі є два види посту — утримання від вживання м'ясних продуктів («стриманість», «абстиненція») і обмеження прийомів їжі протягом дня, коли дозволяється тільки одна ситна трапеза й дві більш легкі (власне «піст»). Перший вид наказується церквою в п'ятниці усього року. Інший — дотримується в Попільну середу і в Страсну п'ятницю.

Великий піст

Великий піст в християнстві має символічний характер: саме 40 днів, як значиться в Біблії, постив у пустелі Ісус Христос.

У V-VI столітті священнослужителі були впевнені, що сорокаденний піст перед Великоднем був апостольським встановленням. Однак сучасні історики дотримуються іншої думки, посилаючись численні свідчення про існування різних практик посту в перших століттях, як і про поступовий процес його розвитку. Вчені зазначають, що в працях отців церкви початку нашої ери не зустрічається згадок про пости, як настанову апостолів, однак самих фактів про різні види стриманості в їжі і мирське спілкування приводиться безліч.

Перша згадка слова τεσσαρακοστή (гр. — сороковий) зустрічається на початку IV століття в п'ятому каноні Першого Нікейського собору в зв'язку з обговоренням належного часу для скликання синоду.

Історики зазначають, що у встановленні числа 40 днів вирішальну роль повинні були зіграти приклади Мойсея, Іллі і Христа. Втім, не відкидається, що при цьому мали на увазі і 40 годин, які Христос перебував у труні.

У православ'ї спочатку переважала практика, в якій п'ять тижнів Великого посту були підготовчими для особливо суворого посту Страсної седмиці. Однак, встановивши одного разу число 40, тривалість посту намагалися погоджувати саме з ним.

Підготовка до Великого посту починається за три тижні до його початку, що повинно духовно підготувати людину до головної мети посту — покаяння. А власне Великий піст триває шість тижнів, за якими йде Страсний тиждень перед Великоднем.

Під час Страсного тижня згадуються Таємна Вечеря, суд, страждання і розп'яття, поховання Ісуса Христа. Традиційно в цей тиждень триває підготовка до головного свята — Великодня.

В перший і останній (Страсний) тижні наказаний особливо суворий піст, під час якого не дозволяється споживати «скоромні» продукти. Крім того, в понеділки, середи і п'ятниці наказана холодна їжа без масла один раз в день. У вівторок і четвер — гаряча їжа без масла один раз в день. По суботах і неділях дозволяється вживати рослинну олію та виноградне вино (крім суботи Страсного тижня) два рази на день.

У Страсну п'ятницю (п'ятниця перед Великоднем) церква забороняє їсти, також багато віруючих утримуються від їжі у Велику суботу до настання Великодня.

Розділи: Традиції

9 серпня

Інші дати
Міжнародний день корінних народів світу
Свято Міжнародний день корінних народів світу відзначається в першій декаді серпня. Виникло за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН в 1994 році. Присвячене питанням збереження корінних народів на планеті, захисту їх прав, богатству культури і надбанню.
Розгорнути
Варвара Ханенко
1852–колекціонерка, меценатка, громадська діячка. Дочка цукрозаводчика, мецената М. Терещенка. Разом із чоловіком Б. Ханенком заснувала приватний;музей, на основі якого в 1921 р. в Києві було створено Музей мистецтв;(нині Національний музей мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків).
Розгорнути
Народилася Віра Холодна
(1893, м.Полтава – 1919) – українська актриса, «королева» німого кіно. Уславилася в фільмах «Пісня торжествуючої любові», «Міражі», «Життя за життя», «Забудь про камін…» та багатьох інших.
«Ваши пальцы пахнут ладаном, А в ресницах спит печаль. Ничего теперь не надо нам, Никого теперь не жаль. И когда Весенней Вестницей Вы пойдете в синий край, Сам Господь по белой лестнице Поведет Вас в светлый рай...» (Олександр Вертинський, посвята Вірі Холодній)
Розгорнути