На Вінниччині найбільша у світі долина дикорослих ірисів. Так впевнені у селі Снітків Мурованокуриловецького району. Понад 10 гектарів землі тут встелили жовті квіти. Нині триває пік їхнього цвітіння.
«Можливо, це єдине у світі подібне місце. По красі ландшафту, кількості ірисів. Займаємося питанням про надання долині статусу заповідника», — розповів депутат Вінницької обласної ради Йосип Кібітлевський.
Місцеві вже не дивуються незвичайній красі долини. Болотисті півники, так ще називають ці іриси, ростуть тут не одне сторіччя. Село було вже відоме В епоху Речі Посполитої. З 1720 року це було містечко Подільського воєводства, Летичевського повіту.
«У селі переповідають легенду, як з'явилася ця долина. Колись, дуже-дуже давно, молода панянка закохалася у звичайного пастуха. Він був кріпаком з сусідського панства. І зрозуміло, що цей шлюб був приречений. Проте, батько дівчини змилувався над дочкою. Пішов до господаря того кріпака. Запропонував викупити хлопця, аби дочка одружилася з вільним чоловіком. Та сусідський пан позаздрив справжньому коханню. Пастуха віддав у рекрути. На місці, де лилися дівочі сльози, виросли іриси. Кольору розлуки. Намагалися підсадити різнокольорові декоративні іриси, не приживаються», — розповів сільський голова села Снітків Віктор Ольшевський.
Іриси ростуть вздовж 5 кілометрів попід річку Карая.
«Якраз у тому місці, де знаходиться межа між двома районами. Барським та Мурованокуриловецьким. Є ще одна історія. Були десять років, коли в долині не зацвів жоден ірис. Місцевий комсомолець розбив молотом кам'яного хреста, який стоїть тут недалеко. Його практично одразу паралізувало. Він розповідав, що йому часто снилося, як він з палицею ходить біля хреста. Мати йому порадила поставити нового. І коли він таки його поставив, хвороба почала відступати. І в долині знову зацвіли квіти», — зауважив Ольшевський.
Селяни запрошують усіх охочих на оглядини долини.