chrome firefox opera safari iexplorer

Львів дипломатичний сягає XVII століття — дослідження

06 червня 2013 о 09:05

Нині у Львові працюють 18 консульств різних держав. Із них три генеральні – Польщі, Росії, Чехії, інші – почесні. Перше дипломатичне представництво Венеційської Республіки у місті з’явилось у XVII столітті. А до Першої світової війни у Львові працювали вісім консульств. Львів’яни дослідили історію дипломатичного Львова і як результат – поява книжки LeopolisConsulari, яку представили сьогодні. 

Історія консульського Львова від XVII століття і до сьогодення представлена майже на трьохстах сторінках. Це 24 дипломатичних представництв у минулому і 18 сучасних.

Венеціанський купець Антоніо де Масарі був першим консулом Львова, що підтверджує грамота, яка зберігається у львівському історичному архіві. Цим документом уповноважено Антоніо де Масарі захищати інтереси венеційської торгівлі. Група авторів дослідила, що до Першої світової війни у Львові працювали консульства Франції, Росії, Німеччини, Данії, Аргентини, Італії, Великої Британії, Нідерландів. Відкривались дипломатичні установи і в міжвоєнний період. У 1938 році дуже коротко діяло консульство Третього Рейху.

«Для мене найбільшим здивуванням було те, що у Львові було консульство Перу до 1939 року, також створили представництво Японії, але через те, що почалась війна, консул не встиг приступити до своїх обов’язків», – розповів директор видавництва «Літопис» Михайло Комарницький.

Книжка «Leopolis Consulari»

Книжка «Leopolis Consulari»

Матеріали збирали чотири роки

Ідея дослідити консульську історію Львова виникла у дипломата за фахом В’ячеслава Войнаровського у 2002 році. Чотири року тому почали збирати матеріали по архівах, звертались до посольств країн, які працювали в минулому у Львові. Оскільки дипломатична служба має свої таємниці, закрите листування, тому було побоювання, каже Вячеслав Войнаровський, що не вистачить матеріалів до книги.

«Матеріали надавали у посольствах Німеччині, Фінляндії, Румунії, допомогли архіви і бібліотеки. І тоді ми зрозуміли, що проблема – відібрати найцікавіші документи. Знайдені унікальні речі, так в історичному архіві у коробці з візовими анкетами знайшли візову анкету відомого математика Стефана Банаха, документ про пана Бачевського, документ за підписом тодішнього міністра закордонних справ Італії Беніто Мусоліні та інших. Багато історичних постатей виникали в процесі роботи», – зазначив автор книжки.

Дипломатичне місто формують люди

Кожній державі, яка мала дипломатичне представництво у Львові, у книзі присвячено окремий розділ з ілюстраціями і архівними матеріалами. Дипломатія у Львові активно розвивалась за Австро-Угорської Імперії і польської влади.

А ось історія польського консульства у Львові розпочалась з 1987 року, а генеральне консульство відкрили 20 років тому. Генеральний консул Польщі у Львові Ярослав Дрозд зазначає, що про дипломатичне місто свідчить не кількість консульських установ, а мислення людей.

«Львів завжди був містом на перехресті доріг, який поєднував культури, шукав компроміси, допомагав у спілкуванні з Азією. Це не лише функція і присутність дипломатичних місій, а ще здібність мислення і діяльність людей», – зауважив польський дипломат.

Дослідження консульського Львова подає інформацію не лише про історію міста, людей, які тут бували, але з дипломатичних документів можна дізнатись і про економічну ситуацію Львівщини. Не менш цінними є давні світлини, які розповідають про діяльність дипломатичних установ у Львові. Більшість матеріалів публікується вперше.

Джерело: radiosvoboda.org
Розділи: Новини культури

24 грудня

Інші дати
День працівників архівних установ
Свято встановлено в Україні «…враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки і культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників архівних установ» від 30 жовтня 1998 року № 1200/98.
Розгорнути
Народився Спиридон Черкасенко
(1876, м. Новий Буг Миколаївської обл. - 1940)  - письменник, педагог, журналіст, освітньо-культурний діяч. Автор п'єс, історичних романів, оповідань, віршованої трагендії "Коли народ мовчить" та історичної драми "Северин Наливайко". Деякі його вірші покладені на музику та стали народними піснями.
Розгорнути
Народився Костянтин Данькевич
(1905, м.Одеса – 1984) – український композитор, піаніст, педагог. Автор балету «Лілея», опер «Трагедійна ніч», «Боглан Хмельницький», «Назар Стодоля», музики до театральних вистав та кінофільмів.
Розгорнути
Народився В’ячеслав Чорновіл
(1937, с.Єрки, Черкаська область – 1999) – літературний критик, публіцист, політичний діяч. Герой України.
«Однак шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе... Бо Україна починається з тебе.» (Вячеслав Чорновіл)
Розгорнути