“На розпутті кобзар сидить
Та на кобзі грає,
Кругом хлопці та дівчата,
Як мак процвітає”.
(З поеми Т. Шевченка «Тарасова ніч»)
24-25 травня 2013 р. громадськість Переяслава відзначила 383-тю річницю переможної битви військ під проводом гетьмана запорізьких козаків Тараса Федоровича (Трясила) проти польсько-шляхетських військ на чолі з польним коронним гетьманом Речі Посполитої Станіславом Конецпольським у травні 1630 р.
Саме з неї вітчизняні історики виводять початки визвольної боротьби за права та вольності українського народу, що заклали ґрунт Національної революції під проводом Б. Хмельницького.
Ця подія увійшла в історію та народну пам’ять під назвою «Тарасова ніч». Окрім історичних джерел та наукових праць Її сюжет був оспіваний в однойменній поемі Т. Шевченка, у віршованому романі В. Сосюри «Тарас Трясило».
На початку 2000-х рр. місцева громада просвітян запровадила традицію вшановувати пам’ять ратного подвигу наших пращурів. З 2011 р. міською радою м. Переяслава-Хмельницького було прийняте рішення про відзначення «Дня козацької слави». Цього року комплекс заходів просвітницько-культурного спрямування забезпечили організатори: ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»; Переяслав-Хмельницький осередок Національної спілки краєзнавців України; міськрайонна організація Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка; громадська культурно-просвітницька організація «Переяславський Скарб».
У місцевому педагогічному університеті відбувся історико-краєзнавчий стіл «Шляхами Тарасової ночі» участь у якому узяли провідні науковці з Інституту історії України НАНУ, місцеві викладачі та студенти, а також гості заходу. Окрім професорсько-викладацького складу до його організації долучилися Рада молодих учених та Наукове студентське товариство місцевого університету.
Заходи поблизу пам’ятного знаку (с. Гребля) об’єднали кількасот учасників з-поміж яких жителі міста та району, студенти університету, а також гості. На пошану пам’яті відбулася традиційна панахида за загиблими під час історичної битви у травні 1630 року.
З відкритою лекцією на тему «Українські козаки в обороні Європи: від Северина Наливайка до Івана Мазепи» перед присутніми виступив д.і.н., провідний науковий співробітник відділу історії України середніх віків та раннього нового часу Інституту історії України НАН України, директор Науково-дослідного інституту козацтва Тарас Чухліб.
Для учасників дійства майстер-класи та змагання з традиційних видів козацьких бойових мистецтв провів керівник «Школи лицарських бойових мистецтв імені Михайла Вишневецького» Юрій Шевчук. Представлена ним програма «Бойовий ренесанс» включила у себе навчання стрільби з лука та поєдинки з шерму (з італ.) – контактного бойового фехтування на шаблях козацько-шляхетської доби.
Культурно-мистецьку частину заходів представили виступи колективу будинку культури села Гайшин Переяслав-Хмельницького району Київської області «Калиновий цвіт» (худ. кер. Галина Васько та «Кобзарський майдан» у якому узяли участь провідні виконавці: цех-майстер Київського кобзарського цеху Микола Товкайло, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Михайло Коваль. Переяславську «Тарасову ніч» своєю участю підтримали заслужені артисти України Тарас Силенко та Тарас Компаніченко.
Організатори заходу висловлюють щиру подяку усім хто долучився до проведення «Тарасової ночі» та прийняв участь у цьогорічному культурно-просвітницькому дійстві.
Тарас Нагайко, голова громадської культурно-просвітницької організації «Переяславський Скарб»