З 1 липня відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами зараховуватимуть жінкам до страхового стажу. Це приблизно чотири місяці (70 днів до пологів та 56 днів після), які нині у стаж не враховують.
Утім, жінкам особливо радіти цьому нововведенню не варто: аби ці чотири місяці зарахували в стаж, роботодавцю доведеться платити єдиний соціальний внесок. А це кругленька сума, пише Високий замок.
От і виходить, що жінка не працює, а платити за неї треба. То, може, краще брати на роботу чоловіків чи жінок, які уже навряд чи будуть народжувати?
«Досі відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами у страховий стаж, який враховується при нарахуванні пенсії, не входила. Враховували лише той період, коли жінка починала отримувати допомогу з догляду за дитиною. Тепер внесли зміни у статтю 11 до Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і до осіб, які підлягають загальообов’язковому державному пенсійному страхуванню, включили жінок, що перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами», – каже заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області Руслана Іванкова.
За словами директора Департаменту пенсійного забезпечення та соціального захисту інвалідів Миколи Шамбора, дискусії довкола того, враховувати чи не враховувати цей період до страхового стажу, тривали з 2004 року. У 2010 році відповідні зміни намагались запровадити, але тоді Верховна Рада не проголосувала за цей закон. Натомість у травні цього року депутати таки вирішили обкласти єдиним соціальним внеском жінок, що перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами. А вже на початку червня закон опублікували.
«Щоб ця норма почала діяти, парламент вніс зміни до законодавства щодо збору єдиного соціального внеску (ЄСВ). Згідно з ними, страхові внески за період перебування у декретній відпустці сплачуватиме роботодавець, виходячи з нарахованої суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами: ЄСВ у такому випадку становитиме 33,2% від цієї суми. Разом із цим з працівниці утримуватимуться 2% з суми допомоги по вагітності і пологах», — пояснив Шамбір.
“Тепер жоден роботодавець не захоче, аби працівниці йшли в декрет. Адже якщо жінці нараховують 10 тисяч декретних, доведеться заплатити 3320 гривень єдиного соціального внеску. Якщо зар-плата на підприємстві висока — ще більше. А буває, що в одному місяці у декрет йдуть відразу дві працівниці. Тепер хоч не бери молодих жінок на роботу”, – обурюється бухгалтер одного з приватних підприємств.
Звичайно, є роботодавці, які з власної волі доплачують жінкам, які йдуть у декрет (це, зокрема, передбачено у соц-пакеті кількох ІТ-компаній). Тож для них не буде проблемою заплатити соціальний внесок за працівницю. Але більшість роботодавців, аби не сплачувати єдиного соціального внеску, виплачують зарплату в конвертах.
З цим нововведенням фірм, які платять жінкам зарплату у конверті, побільшає. Оскільки декретні, а отже, і розмір єдиного соціального внеску залежать від розміру зарплати, не виключено: як тільки керівник дізнається, що жінка вагітна, знайте спосіб урізати їй зарплату...
Довідка
Відпустка в зв’язку з вагітністю та пологами (декретна відпустка) триває 70 календарних днів до пологів та 56 календарних днів після. В разі ускладнення пологів або при народженні двох чи більше дітей, післяпологова відпустка збільшується до 70 днів. Не варто плутати з відпусткою по догляду за дитиною до трьох років.
Матеріальна допомога в зв’язку з вагітністю та пологами працюючим жінкам нараховується в розмірі 100 % від середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу та виплачується за місцем роботи.
Підставою для призначення матеріальної допомоги в зв’язку з вагітністю та пологами є виданий в установленому порядку лист непрацездатності.