З давніх часів й до сьогодні Миколай є вельми шановним святим, чи не найбільш улюбленим серед усіх святих. Особливою повагою він відзначений у Києві.
Одне з найдавніших святих місць — це Аскольдова могила. На початку ХХ століття на київській річковій пристані була капличка святого Миколая, збудована у псевдоруському стилі та зруйнована у 1930-х.
Немало храмів святого Миколая в Києві знаходяться на Подолі. Так, поблизу Дніпра красується церква Миколи Набережного — шедевр українського бароко другої половини XVIII століття. На вулиці Покровській дивом збереглася пам'ятка архітектури — дзвіниця (1716; перебудована в 1781 і 1807) церкви Миколи Доброго. Церква Миколи Притиска, зведена наприкінці XVII століття, у зовнішньому вигляді поєднує елементи українського бароко та класицизму, а внутрішнє оздоблення виконано у стилі бароко. Миколаївський собор Покровського монастиря ззовні витримано у псевдоруському стилі, а укрупнення декоративних елементів притаманне естетиці раннього модерну.
Православна церква Святого Миколая — найдавніша споруда Львова, зразок давньоукраїнської архітектури XIII століття, що вважається надвірною церквою галицько-волинських князів та їх родинною усипальницею. Отже, важко назвати такий регіон нашої країни, де б Миколаївських храмів не було, де б не шанували святого Миколая.
Церква святого Миколая Чудотворця ХVШ століття у селі Майдан, Міжгірський район, Закарпатська область. Спалена у 1974 р. за наказом місцевої владі.
Свято-Миколаївська церква на Аскольдовій могилі в Києві збудована на честь князя Аскольда, у хрещенні — Микола. 2000 рік.
На правому березі Дніпра перед Ланцюговим мостом існувала Каплиця святого Миколая. 1926 року було прийнято рішення про її знесення.
Церква Миколи Притиска в заповідній частині Подолу Києва. 1995 рік.
Освячення храму святого Миколая Чудотворця в селі Семенівці на Миколаївщині. 1993 рік.
Церква святого Миколая в Кобеляках на Полтавщині зводилась за кошти парафіян. 1999 рік.
Миколаївський собор Покровського монастиря — найбільший за розмірами храм Києва, споруджений у 1896—1911 роках. 1998 рік.
Дзвіниця церкви Миколи Доброго в Києві. 1995 рік.
Церкву Миколи Набережного на старовинному Подолі збудовано в 1772—1774 роках (архітектор Григорович-Барський). 1993 рік.
Найдавніша пам'ятка монументальної архітектури Львова — церква святого Миколая, заснована ще в ХІІІ столітті. 2000 рік.