chrome firefox opera safari iexplorer

Вчені винайшли технологію зберігання інформації на 300 млн. років

22 жовтня 2014 о 18:00

Фахівці японського технологічного гіганту Hitachi спільно з групою дослідників з Університету м. Кіото створили технологію запису даних на кварцовому склі, яка дозволяє зберігати інформацію протягом 300 мільйонів років.

Для запису використовується диск з кварцового скла, умовно поділений на 100 шарів з кроком 60 мкм — по 50 шарів на бік. Ємність такого диска порівнянна з ємністю сучасного диска Blu-ray, повідомляє 5 канал. 

Оптика записуючого лазера сама фокусується на заданий шар. Імпульсний лазер спалахом тривалістю в мільярдну частку мікросекунди створює пляму в тілі кварцу, яка потім зчитується оптичною системою в режимі читання.

Для функціонування цієї системи інженерам потрібно було вирішити дві проблеми: спочатку за допомогою компенсуючих лінз розробники усунули ефект сферичної аберації, коли записуючий лазер проецирував вглиб кварцу пляму, а не крапку, а потім навчилися фільтрувати перешкоди від відбитків із сусідніх шарів.

Оптичний диск з кварцового скла успішно переносить різні екстремальні навантаження. Він витримує нагрівання до 1000 градусів за Цельсієм і не боїться вологи, надійно зберігаючи записані дані.

Як повідомляло раніше, дослідження, аналогічні японським, проводять і українські вчені. Зокрема, НАН України були розроблені сапфірові оптичні диски, інформація на яких може зберігатися десятки тисяч років. Сапфірові диски за своїми властивостями ідеально підходять для довготривалого зберігання інформації: висока температура плавлення (понад 2000 °C), твердість, що поступається лише алмазу, зносостійкість.

23 грудня

Інші дати
Народився Степан Тимошенко
(1878, с.Шпотівка, Сумська область – 1972) – український вчений у галузі механіки. Автор фундаментальних праць з теорії опору матеріалів, теорії пружності та коливань. Один із організаторів і перших академіків Української академії наук. Основоположник школи прикладної механіки в США.
Розгорнути