chrome firefox opera safari iexplorer

Совість нації. Помер відомий український політв’язень Євген Сверстюк

02 грудня 2014 о 11:04

Про це повідомив Володимир В’ятрович, директор Інституту національної пам’яті, на своїй сторінці в Facebook.

Євген Сверстюк – знакова постать українського національно-визвольного руху, політв’язень радянського режиму, філософ, громадський діяч, письменник, президент Українського ПЕН-клубу.

Протягом 1959—1972 років Євгена Сверстюка п’ять разів звільняли з викладацької роботи за захист української культури від дискримінації та промови, протести проти арештів дисидентів та участь у «Самвидаві». У січні 1972 був заарештований та засуджений за статтею 62 ч. I КК УРСР за виготовлення і розповсюдження документів «самвидаву» до семи років таборів, а у березні 1973 року – до п’яти років заслання.

Він був одним з учасників ініціативної групи «Першого грудня» — об’єднання українських інтелектуалів та громадських діячів, створеного у 2011 році. Співавтор Національного акту свободи,що мав на меті знайти шляхи виходу з політичної кризи в Україні. Автор книг, численних статей з літературознавства, психології і релігієзнавства; поезій, перекладів із німецької, англійської, російської мов на українську. Лауреат державної премії України імені Тараса Шевченка за книгу «Блудні сини України».

Смерть Євгена Сверстюка викликала великий резонанс серед громадськості – у літературних, мистецьких, політичних колах.

«Якщо нація, яка обороняє свій край, є мобілізована духовно, то таку націю неможливо перемогти. Один в полі воїн – це перше гасло кожної людини, кожен має бути воїном і воювати там, де може бути успішним і не перекладати свою роботу на інших», – казав Сверстюк.

Євген Сверстюк відійшов у Вічність саме 1-го грудня, у день, коли Україна проголосувала за Незалежність на загальнонаціональному референдумі щодо проголошення незалежності України у 1991 році та піднялась проти режиму Януковича в минулому році.

Вічна пам’ять голосу совісті української нації!

Джерело: persha.kr.ua
Розділи: Видатні постаті

19 листопада

Інші дати
День працівників гідрометеорологічної служби
Державна гідрометеорологічна служба, яка функціонує у складі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, відіграє ключову роль в отриманні даних про поточні та очікувані гідрометеорологічні умови, сучасний клімат, його можливі коливання та зміни в майбутньому, прогнозування та попередження стихійних гідрометеорологічних явищ.
Розгорнути
День скловиробника
Професійне свято працівників скляної промисловості не випадково збігається з днем народження видатного російського вченого М. В. Ломоносова. Михайло Ломоносов був творцем хімічного виробництва глазурі, скла, порцеляни. Розробив технологію і рецептуру кольорового скла, які він використовував для створення мозаїчних картин. Винайшов порцелянову масу.
Розгорнути
День пам’яті Петра Дорошенка
(1627, м. Чигирин, Черкаська область – 1698) – визначний український державний, політичний та військовий діяч, гетьман України (1665 – 1676). Провів ряд важливих реформ, створив постійне 20-тисячне військо, встановив на українському кордоні нову митну лінію і почав карбувати власну монету. Стратегічною метою всієї внутрішньої і зовнішньої політики - було об'єднання під своєю владою Лівобережної і Правобережної України.
Розгорнути
Народлася Катря Гриневичева
(Катерина Василівна Гриневич; 1875, м.Винники, Львівська область - 1947) – українська письменниця, громадська діячка. Автор збірки новел «Непоборні», повістей «Шоломи в сонці» та «Шестикрилець». Померла 25 грудня 1947 р. в Німеччині, у Берхтесґадені, Баварія, похована там же.
Розгорнути