chrome firefox opera safari iexplorer

Помер відомий дисидент і письменник Дмитро Гриньків

25 січня 2012 о 16:44

На шістдесят четвертому році життя помер відомий на Прикарпатті громадський діяч, багатолітній політв’язень, письменник Дмитро Гриньків.

В 1970-х роках він організував і очолив підпільну націоналістичну групу студентів і робітників під назвою «Спілка української молоді Галичини», яка проголосила своєю метою боротьбу проти засилля русифікації України та за самостійну соборну суверенну Україну.

За таку діяльність Дмитро Гриньків був засуджений до семи років таборів суворого режиму, покарання відбував у Пермській області.

В середовищі українських поетів Ігоря Калинця, Тараса Мельничука, Олекси Різника та критиків і літературознавців Євгена Сверстюка і Івана Світличного розпочав свою літературну діяльність.

Після повернення з ув’язнення він заснував в Коломиї літературно-мистецький альманах «Карби гір» і був його головним редактором. Альманах видавався підпільно з 1984 року і розповсюджувався по всій Україні. Разом із правозахисниками Василем та Петром Січками підпільно видавав альманах «Досвітні вогні».

Автор збірок поезій та прозових творів, зокрема повісті про Тараса Мельничука «Політ в'язня», книг поезій про повстанський рух ОУН-УПА «Повстанський Псалтир» та інших.

У 2005 році Дмитру Гриньківу присвоєно звання Почесний громадянин міста Коломиї. До останніх днів він очолював Коломийську раду політв’язнів і репресованих.

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути