chrome firefox opera safari iexplorer

У Польщі помер відомий історик Богдан Осадчук

20 жовтня 2011 о 11:27

У Польщі 19 жовтня помер видатний український інтелектуал, кавалер орденів Білого Орла та Ярослава Мудрого Богдан Осадчук.

Уродженець Коломиї, Богдан Осадчук був людиною світу. Він став легендою Центральної Європи. Коло його зацікавлень сягало і Берліна, де він останнім часом мешкав, і Варшави, і Києва. Богдан Осадчук — відомий в Європі історик, політолог, публіцист. Навчався в Берлінському університеті в 1942—1944 рр. Докторську дисертацію захистив в Українському Вільному Університеті (Мюнхен) в 1966 р.

В еміграції працював як український журналіст (зокрема, у німецьких виданнях «Українські вісті», «Die Neue Zeitung» (1950-55), «Der Tadesspiegel», швейцарська «Die Neue Zurcher Zeitung»). Богдан Осадчук є автором книг «Die Entwicklung der Kommunistischen Parteien Ostmitteleuropas» — «Розвиток комуністичних партій Центральної та Східної Європи» (1962), «Der Sowjetkommunismus-Dokumente» — «Радянський комунізм. Документи» (1964).

Разом з тим він був головним редактором «Віднови» — емігрантського журналу незалежних українських інтелектуалів.

Він також співпрацював з легендарним польським журналом «Kultura», який заснував у Парижі 1950 року Єжи Гедройць. Разом з Гедройцем Осадчук ще у далекі 50-ті розпочав нелегкий українсько-польський діалог.

Cумуємо за цією втратою, якої зазнали і Україна, і Польща, і Німеччина, громадянином якої він був.

Це був великий будівничий мостів поміж народами, рідкісна для України людина широких, дійсно світових поглядів та горизонтів.

Це була людина глибокої думки і блискітливого жарту.

Львівян та громаду Журналу «Ї» покійний вшанував, прийнявши відзнаку «За інтелектуальну відвагу».

Поховають Осадчука у Польщі 25 жовтня.

Тарас Возняк від імені тих, хто його знав і шанує.

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути