chrome firefox opera safari iexplorer

Привчаємо до здорового харчування змалечку!

23 квітня 2015 о 13:00

Ніхто не стане сперечатися, що один з найважливіших аспектів виховання здорової дитини – це здорове харчування. Від того, які звички існують в вашому домі, що і як ви їсте, як ставитеся до свого раціону, залежатиме майбутня харчова поведінка дитини. А оскільки ми те, що ми їмо, то і здоров’я, і настрій, і життєва енергія пов’язані саме з їжею. Тож якщо ви бажаєте своїй дитині здоров’я, ви маєте з малечку навчити її обирати правильну їжу.

З малечею це ой як нелегко – вони більш за все полюбляють солодощі (звичайно ж, не надкорисні), обожнюють солодку газировку, а за столом у першу чергу тягнуться за картоплею-фрі. Отже, привити навички здорового харчування дитині – це справа зовсім не легка. Але й не безнадійна. Давайте спробуємо!

  1. Завжди тримайте здорову їжу під рукою. Нехай ваза з фруктами, сухофруктами та горіхами (тільки без додавання солі та цукру!) завжди стоїть на столі. Пам’ятайте, що діти переважно їдять те, що попадеться їм під руку, і обрати вони можуть лише з того, що є вдома. Нехай це буде не цукерка або магазинне печиво! Фрукти, сухофрукти та сік – найкращий перекус не лише для дітей, але й для дорослих! Соки у маленьких картонних пакетиках стануть чудовою альтернативою солодкій газировці. Вони смачні та повністю відповідають концепції здорового харчування. Завдяки сучасним технологіям виробництва та якісній упаковці фрукти та ягоди зберігають свою користь. Крім того пам’ятайте, що ваші дії говорять краще будь-яких слів: батьки – це завжди взірець.
  2. Не рекламуйте страви як корисні для здоров’я. Дослідження дитячої поведінки довели, що малеча автоматично віднесе до несмачних той продукт, який дорослі позиціонують як здоровий. Діти вважають, що якщо продукт призначений для однієї цілі, іншій він служити не може. Простіше кажучи, корисна та здорова їжа у їхній уяві не може бути смачною. Тож такі страви подавайте до столу без монологів про користь та не навішуйте ярликів.
  3. Ніколи не використовуйте їжу як нагороду. Це може призвести до проблем з вагою у більш пізньому віці! Найкраща нагорода для малюка – це цікава прогулянка, поход у кіно чи на каток, інші види сімейного дозвілля. Не обіцяйте солодке в обмін на, скажімо, прибрані іграшки. Також не слід давати малюку цукерки чи тістечко з умовою, що спочатку він має з’їсти кашу чи суп. Таким чином ви протиставляєте смачне і корисне, а цього категорично не можна робити.
  4. Додавайте більше овочів. Діти, зазвичай, не дуже люблять овочі, але це не означає, що привчати до них малюка не потрібно. Спробуйте додавати подрібнені овочі до звичайних страв – дрібненьку моркву ваша дитина навряд чи і відчує. Ще один варіант – овочеві (чи фруктово-овочеві) пюре. Можна готувати самим, а можна купити готові, виготовлені спеціально для малечі. Вони просто вирішують проблему овочів у дитячому раціоні. Гарантовано смачні, корисні та безпечні – дитячі пюре підійдуть дітлахам різного віку. Тільки пильнуйте упаковку – аби бути повністю безпечною, вона має бути неушкодженою. Легше за все це відстежити, коли дитяче харчування упаковано у картонні пакетики Тетра Пак.До того ж, завдяки «розумній» упаковці та її шести шарам продукт максимально зберігає всі свої корисності. До продукту не проникає світло, кисень, волога, сторонні запахи та бактерії з зовні, таке пюре можна зберігати (до моменту його відкривання) без холодильника.
  5. Не перетворюйте нездорову їжу на елемент свята. Солодкій газировці чи чіпсам не місце навіть на святковому столі на дитячому дні народження! Через деякий час дитина почне зв’язувати таку їжу з яскравими святковими подіями. Замість чіпсів запропонуйте дітлахам запечені у духовці хрусткі палички з картоплі та моркви, а газовані напої замініть розмаїттям фруктових соків. Візьміть багато різних маленьких тетрапаковскьких пакетиків з соломинками – нехай кожен маленький гість обере собі сік на власний смак. І весело, і яскраво, і смачно, і пити можна не лише за святковим столом, але й, наприклад, граючись. Не розіллється, не розіб’ється, не поранить.
  6. Готуйте разом з дитиною, демонструйте любов до здорової їжі на власному прикладі. Нехай процес спільного куховарства стане цікавою сімейною традицією! Корисно також долучати малечу до прийняття рішень – давайте дитині пробувати різну їжу та просіть оцінити її. Якщо щось подобається, готуйте це частіше – малюк відчує себе причасним до вибору і гордитиметься собою. Цікава ідея – готувати блюда з казок: овочевий рататуй з мультика про мишеня, кашу з «чарівного горщика», салат Рапунцель. Фантазуйте разом з дитиною!
  7. Їжте разом та дотримуйтеся ритуалів. Не робіть одну з основних помилок мам і пап – не годуйте малюка окремо, не влаштовуйте йому «дитячий стіл». Бути разом з дорослими, у компанії – це елемент поваги до маленького члена родини. Приймаючи їжу разом із дорослими, він відповідно сприйматиме і себе, намагаючись відповідати середовищу. Але у такому випадку дорослі мають ставитися відповідально до того, яку їжу вони вживають. Нагадаємо: діти нас наслідують! Тож сідайте за стіл усією сім’єю – нехай спільні сніданки, обіди та вечері стануть неодмінним ритуалом. Це зміцнює родину, робить її щасливішою та сприяє укріпленню гарних звичок. І не лише харчових.

І наостанок: чим раніше дитина зіткнеться з розмаїттям смаків та різновидів їжі – тим краще. Готуйте, експериментуйте, беріть дитину з собою до ресторанів та у подорожі, знайомте її з кухнями світу. Це розвиватиме малюка не лише гастрономічно, але й сприятиме загальному розширенню світогляду. Бо ж не картоплею фрі єдиною!