chrome firefox opera safari iexplorer

Століття тому розпочались бої за гору Маківку

29 квітня 2015 о 11:10

Запеклі позиційні бої за гору Маківка в Карпатах, у ході Першої світової війни на східному фронті між підрозділами австро-угорської 55-ї піхотної дивізії І. фон Фляйшнера (до складу якої входили сім сотень 1-го та 2-го куренів УСС) та російськими військами 78-ї піхотної дивізії генерала Альфтана щодо заволодіння панівною висотою з метою контролю над селом Козьова розпочалися 29 квітня 1915 року.

У результаті героїчної оборони Маківки повністю зірвались стратегічні плани московського командування, пише Вікіпедія. Здобуття вершини, що планувалось на 29 квітня, здійснилось лише 4 травня, при цьому були задіяні всі наявні російські резерви. Внаслідок величезних втрат російські війська не змогли продовжити наступ, і вже через тиждень змушені були поспішно відступати перед надійшовшими австрійськими підрозділами.

Особливою мужністю під час боїв за Маківку відзначились частини Українських січових стрільців, що в подальшому відобразилось у народній пам’яті.

Історіографія порівнює бій за Маківку з Фермопільською битвою, стверджує, що бої за Маківку навесні 1915 мали велике стратегічне значення для всього театру війни на Карпатсько-Галицькому напрямку, що перемога легіону УСС над переважаючими російськими силами на горі Маківці не дозволила російським військам охопити правий фланг німецької Південної армії, подолати Карпатські хребти на напрямку Стрий-Мукачеве і вийти в долини для наступу на Будапешт і Відень.

На Маківці в серпні 1999 був відкритий меморіал-некрополь січових стрільців, які боролися й загинули там (художники батько й син Євген і Ярема Безніски, архітектор Василь Муляр).

6 січня 2010 Президент України Віктор Ющенко підписав Указ № 5 «Про заходи щодо святкування, всебічному вивченню й об’єктивному висвітленню діяльності Українських січових стрільців». У ньому відзначалася важлива роль легіону УСС у відродженні національних військових традицій, активна участь цих формувань в українській революції. Указ пропонував організувати, у тому числі в частинах збройних сил України у квітні 2010 року – до 95-літньої річниці перемоги січових стрільців на Маківці – ряд наукових і просвітницьких заходів: патріотичну молодіжну акцію на самій Маківці, цикл теле- і радіопередач про подію, випуск поштової марки й конверта на згадку перемоги на Маківці, зйомку документального фільму про Український легіон січових стрільців. Уряду й місцевим органам влади України пропонувалося розглянути питання про перейменування військових частин і навчальних закладів, ряду вулиць і площ на честь УСС.

Джерело: ZIK
Розділи: Суспільство

23 грудня

Інші дати
Народився Степан Тимошенко
(1878, с.Шпотівка, Сумська область – 1972) – український вчений у галузі механіки. Автор фундаментальних праць з теорії опору матеріалів, теорії пружності та коливань. Один із організаторів і перших академіків Української академії наук. Основоположник школи прикладної механіки в США.
Розгорнути