chrome firefox opera safari iexplorer

У львівському гарнізонному храмі реставратори рятують старовинні фрески

09 липня 2015 о 12:00

У гарнізонному храмі святих апостолів Петра та Павла у Львові розпочали відновлювати стінопис. Реставратори з Польщі та України взялися за склепіння, яка височіє над святилищем.

Розпис на стінах з'явився на сто років пізніше, аніж сам храм. Ця барокова ілюзіоністична декорація датується XVIII століттям і створив її краківський автор Францішек Екштайн разом зі своїм сином. Востаннє фрески реставрували у 1933 році. Про це довідалися із напису на склепінні.

«Ми ще всього не прочитали, адже мусимо спершу це відчистити. Та тут є дата 1933 рік і підпис керівника тих праць — Єжи Яніш та дата. Також ще є прізвища інших реставраторів, а частину ще ми не розшифрували. Але думаю нам це вдасться», — зазначив керівник реставраційної групи, представник польської сторони Павел Болінський.

Розпис зараз у плачевному стані. Його нищила вода, солі, навіть бомби під час Другої світової війни. Щоправда вони не здетонували, а просто залишили латки на склепінні.

«Цей розпис у катастрофічному стані, дуже погано збережений, як бачите. І вимагає негайного консервування, щоб зупинити процеси нищення, який руйнує стінопис. Розпис потребує роботи, яка б повернула їм те давнє світло та блиск», — додав Павел Болінський.

Зараз поляки разом із українськими реставраторами досліджують розписи та підклеюють місця, які щохвилини можуть відвалитися.

«На цей момент ми проводимо фотофіксацію, відбираємо проби фарбового шару, тинку, муру, також певні дослідження робимо на вологість, вміст вологості в основі муру, повітря», — розповів один із реставраторів Василь Карпів.

До цієї реставрації у храмі готувалися три роки.

«Для цього ми отримали кошти від Євросоюзу і від Міністерства культури Польщі це є орієнтовно мільйон двісті тисяч гривень на сьогодні. Нашим особистим коштом парафіян гарнізонного храму покривається риштування — це близько 150 тис. грн», — розповів настоятель храму святих апостолів Петра та Павла о. Степан Сус.

Більше з української сторони грошей нема. Проект реставрації склепіння розрахований до 2022 року. Після відновлювальних робіт стінопис не потребуватиме відновлення приблизно 60-70 років за ідеальних умов.

Джерело: zaxid.ne
Розділи: Новини культури

1 січня

Інші дати
Всесвітній день пам’яті жертв ДТП
Міжнародний день ООН, встановлений резолюцією A/RES/60/5 Генеральної Асамблеї ООН 26 жовтня 2005 року, який щорічно відзначається в третю неділю листопада
Розгорнути
День вишиванки
Міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня.
Розгорнути
Василь Ігнатенко
1961 – ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС, командир відділення 6-ї самостійної воєнізованої пожежної частини з охорони м. Прип’ять. Герой України.  
Розгорнути
Новий рік
В цей день православна церква відзначає святого Иллю Муромця, героя багатьох народних билин, мощі якого знаходяться у катакомбах Києво-Печерської лавры. Илля Муромець жив у 12 столітті.
З Новим роком, браття милі, В новім щастю, в новій силі Радісно вітаю вас І бажаю, щоб в здоров”ю, В мирі, з братньою любов”ю, Відтепер ішов нам час. Щирій праці Бог поможе! Дай вам Боже все, що гоже! (Іван Франко)
Розгорнути
Народився Степан Бандера
(1909, с. Старий Угринів Івано-Франківська область – 1959) - український політичний діяч, ідеолог українського націоналістичного руху ХХ століття.
Розгорнути
Народився Віктор Афанасьєв
(1917, м. Актюбінськ, Казахстан – 1987) – український режиссер, засновник єдиних в Україні Музею театральных ляльок та Вищої професійної школи акторів і режисерів театру ляльок. Першим переніс на лялькову сцену вистави для дорослих («Чортовий млин», «Вертеп», "12 стільців", "Запорожець за Дунаєм"). З 1997 р. ім'я Афанасьєва носить Харківський державний академічний театр ляльок
Розгорнути