chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні представлять проект відтворення надгробку князя Костянтина Острозького у лаврі

13 жовтня 2015 о 11:52

13 жовтня о 16:00 у Національному Києво-Печерському заповіднику (корпус № 25) відбудеться презентація та обговорення концепції відтворення надгробного пам’ятника князя Костянтина Острозького в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.

Як відомо, вже неодноразово, протягом кількох десятиліть висловлювалась як українськими істориками, архітекторами та науковцями, так і литовською стороною ініціатива відновлення надгробку князю К. Острозькому, який у XVI столітті було встановлено на місці його поховання – у Києво-Печерській лаврі.

Для реалізації цього проекту створено Громадський українсько-литовський оргкомітет, співголовами якого є засновник Фонду «Рідна країна»,  народний депутат України Микола Томенко і Надзвичайний і Повноважний посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс.

За результатами конкурсу було визначено скульпторів-виконавців цього спільного українсько-литовського проекту. Ними стали Олексій Сидорук, Борис Крилов («Творча майстерня Сидорука та Крилова») та Арунас Сакалаускас професор, завідувач кафедри візуального дизайну Клайпедського факультету Вільнюської академії мистецтв.

Колективом архітекторів та українських і литовських істориків було розроблено концепцію відтворення надгробного пам’ятника князя Костянтина Острозького в Успенському соборі Києво-Печерської лаври, відповідно до якої розроблено макет надгробного пам’ятника.

Довідково

ostrozkiiКнязь Костянтин Острозький (1460—1530) – один із найвизначніших військових та державних діячів Польсько-Литовської держави, великий гетьман литовський, світський проректор Православної церкви.

Костянтин Острозький був одним із найвидатніших полководців XVI ст. – провів 33 переможні битви. Чи не найвідоміша його перемога – у битві під Оршею 1514 р. (переміг 80-тисячне військо Московського князівства).

Костянтин Острозький заснував міста Дубне і Звягель, надав кошти для розбудови Межиріцького монастиря, Острозького, Дубенського замків, перетворив Острог на знаний осередок української культури.

Будучи опікуном Київської митрополії, Костянтин Острозький особливу увагу приділяв Києво-Печерській Лаврі — брав активну участь у відновленні Успенського собору після його зруйнування у 1482 р., подарував йому новий іконостас, заповів сімейні маєтності тощо.

Згідно із заповітом, Костянтин Острозький був похований в Успенському соборі. На замовлення сина князя Василя Костянтина Острозького над похованням у серпні 1579 р. був поставлений надгробний монумент у стилістиці ренесансу із рожевого мармуру, який був знищений під час вибуху Успенського собору в листопаді 1941 року.

Проектом відтворення Успенського собору, розробленого в кінці 1990-х років, було передбачено відновлення втраченого надгробка. На жаль, це проектне рішення досі не було реалізовано через брак коштів.

«Рідна країна»

26 грудня

Інші дати
Народився Євген Плужник
(1898, с.Кантемирівка, нині - Росія – 1936) – український письменник, поет, драматург, перекладач. Автор поетичних збірок «Дні», «Рання осінь», «Рівновага», роману «Недуга», п»єс «Просефор Сухораб», «У дворі на передмісті»
«Але ж пливуть, минають літа... Час і горами двига. ...І сум не такий, і радість не та... І тільки незмінна книга!» (Євген Плужник)
Розгорнути
Народився Володимир Владко
(1900, м. Санкт-Петербург - 1974) - український письменник-фантаст, автор повістей "Чудесний генератор", "Позичений час", "Фіолетова загибель", збірки "12 оповідань", "Сивий капітан", "Залізний бунт" та ін.
Розгорнути