chrome firefox opera safari iexplorer

Макет пам’ятника Острозькому, який 500 років тому розгромив 80-тисячне Московське військо, представлять у Вільнюсі

07 листопада 2016 о 08:45

Українські скульптори Олексій Сидорук та Борис Крилов («Творча майстерня Сидорука та Крилова») у співпраці з литовським професором, завідувачем кафедри візуального дизайну Клайпедського факультету Вільнюської академії мистецтв Арунасом Сакалаускасом виготовили макет надгробку князю Костянтину Острозькому, який буде відновлено в Успенському соборі на території Києво-Печерської лаври.

Макет виготовлено у пропорції 1:5 і найближчим часом буде презентовано у Києво-Печерській лаврі та згодом – у Вільнюсі, повідомив співголова Громадського українсько-литовського оргкомітету, засновник Фонду «Рідна країна» Микола Томенко.

img_2983

«Передбачається, що презентація даного макету сприятиме залученню коштів як українською, так і литовською стороною для реалізації цього проекту з відтворення пам’ятника одному із найвидатніших державних та військових діячів XVI століття. Я вдячний литовському уряду, який вирішив надати до 44 000 євро на відновлення надгробку, і сподіваюсь, що в Україні, окрім керівництва Національного Києво-Печерського заповідника та Фонду «Рідна країна», до цього проекту долучаться й інші небайдужі меценати», – зазначив Микола Томенко.

img_2982

Як відомо, Костянин Острозький вважається одним із найвидатніших полководців XVI століття. Сучасники порівнювали його зі стратегами античності — провів 35 битв, програв 2; брав участь в успішних компаніях проти татар, Московської держави. До речі, чи не найвідоміша його перемога – битва під Оршею (переміг 80-тисячне московське військо), якій у 2014 році виповнилось 500 років.

Крім того, князь Острозький — один із найвизначніших меценатів того часу, який перетворив Острог на осередок слов’янської культури. Він заснував міста: Дубне (1507 р.), Звягель (1519), Чернігів (1529 року), надав кошти для розбудови Межиріцького монастиря, Острозького та Дубенського замків.

Постать Костянтина Острозького тісно пов’язана з Києво-Печерською лаврою. Він брав активну участь у відновленні Успенського собору після його зруйнування у 1482 році, подарував йому новий іконостас, заповідав сімейні маєтності тощо. Завдяки К. Острозькому Лавра отримала від польських королів ряд грамот, які гарантували їй право на економічні привілеї.

Після смерті, згідно із заповітом, його тіло було поховано в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. Над похованням у серпні 1579 року був поставлений майстерно виконаний надгробний монумент в стилістиці ренесансу із рожевого мармуру, який був знищений під час вибуху Успенського собору в листопаді 1941 року. Проектом відтворення Успенського собору, розробленого в кінці 1990-х років, було передбачено відновлення втраченого надгробка. На жаль, це проектне рішення досі не було реалізовано через брак коштів.

«Рідна країна»

27 квітня

Інші дати
Народився Олександр Беретті
(1816, м.Петербург, Росія – 1895) – український та російський архітектор, син Вікентія Беретті. Участник проектування Володимирського собору в Києві. За проектами Олександра Беретті збудовано 23 будівлі в ряді міст України. За проектами його батька Вікентія Беретті (14.06.1781 – 1842) в Києві збудовані будівлі Київського університету, обсерваторії і інституту благородних дівиць (нині Жовтневий палац).
Зелена піна лісу молодого Дрімотно плеще, як на морі шум. Блакитні тіні впали на дорогу, Заворожили мудрі бджоли ум. Стоять дуби замислено і строго. Тут — перейшовши молодий самум — Собі поставлю келію убогу, Щільник пахучий для останніх дум. (Максим Рильський)
Розгорнути