chrome firefox opera safari iexplorer

Фортеця Меджибіж одна з найдавніших фортифікаційних споруд України

02 березня 2016 о 09:50

Меджибізький замок – легендарне давньоруське укріплення, що успішно протистояло татарським навалам. Місто розкинулося на високому лівому березі Південного Бугу, в який впадає притока Бужок. Звідси й походить назва Меджибожа. Уперше укріплення згадується в Руському літописі в 1146 р. У XIV ст. великий князь Литовський Ольгерд починає будувати тут фортецю.

За час його правління перебудовується замок, споруджується палац, а 1586 р. – церква. В її інтер'єрі збереглися фрагменти розпису XVI ст. 1593 р. місту надали Магдебурзьке право й незабаром воно досягло рівня Києва за чисельністю населення. Фортеця контролювала найважливіші торгівельні шляхи – Чорний і Кучманський. Довжина фортеці – 130 м, ширина – до 85 м! Товщина мурів XV ст. становить 1,8 м, а у вежах досягає 4 м! Наприкінці XVII ст. мури з боку палацу підперли потужними контрфорсами, а для захисту від ядер їх на 4–5 м знизу засипали землею. На території фортеці пригортають увагу палац (XVI ст., на реставрації) і церква (1586р., фрагменти розписів XVI ст.). З 1731 р. містом володіли князі Чорторийські – найбагатша родина в Польщі. Вони перебудували фортецю і надали їй елементів розкоші й вишуканості. Поруч із замком – руїни домініканського костелу (1600). У місті збереглися два цікавих турецьких обеліски XVII ст., які стояли над могилами турецьких воєначальників, і оборонна каплиця ротонда XVI–XVII ст. З Меджибожем пов'язано безліч історичних подій. Він відігравав важливу роль під час Визвольн" війни 1648–1654 pp. 1790р. у замку розташовувався штаб польського героя Тадеуша Костюшка, 1917р. – генерала Павла Скоропадського, де він почав українізацію царської армії. 1846р. у місті побував Тарас Шевченко. Меджибіж – батьківщина хасидського руху (релігійно-містична течія в іудаїзмі), основні принципи якого розробив засновник цього руху Ісраель Бааль Шем Тов (1700–1760). На єврейському цвинтарі міста спочиває його прах.

1772 р. у Меджибожі народився його онук Рабі Нахман – праведник, якому поклоняються хасиди. Його могила в Умані. Про перебування в місті турецького гарнізону нагадують дві колони-каплиці (XVII ст.), побудовані над могилами турецьких воєначальників. Свідчення колишньої розкоші міста – руїни Свято-Троїцького домініканського костелу (1632), висадженого в повітря 1962р., і православної Свято-Успенської церкви, яку в 1959р. розібрали на цеглу. Останніми роками Меджибіж – місце паломництва хасидів з усього світу, які приїжджають поклонитися пороху засновника цієї течії іудаїзму, Ісраелю Бен Еліезеру, або “Бааль Шем Тову” (скорочено Бешту). Надгробки на старому єврейському цвинтарі. У Меджибожі мистецтвознавці вважають унікальними й одними з найкрасивіших в Україні.

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі