chrome firefox opera safari iexplorer

В Україні зростає кількість випадків майнового шахрайства

28 липня 2016 о 09:12

Державна реформа реєстрації прав на майно обернулася проблемами для його власників — кількість випадків захоплень власності зростає.

Від початку 2016 року до міністерства юстиції надійшло вже понад тисячі скарг на дії реєстраторів, більшість з них пов'язані саме з незаконною реєстрацією майна, повідомляє DW.COM. 

Експерти бачать причину такого негативного розвитку в розширенні кількості реєстраторів: раніше цим могли займатися тільки дві тисячі державних спеціалістів, але тепер таку послугу надають органи місцевої влади та приватні нотаріуси — загалом понад 10 тисяч реєстраторів.

Те, що така проблема існує, не заперечують і в самому міністерстві юстиції. «Ми вирішили питання черг та корупції, оскільки тепер набагато менше відмов у реєстрації прав власності. Але разом з тим зросла проблема незаконної перереєстрації майна й бізнесу, тому що тепер дуже багато людей має доступ до державних реєстрів», — визнає заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Павло Мороз.

Рейдерству сприяє те, що при операціях з нерухомістю більше не видається документ про право власності — вся інформація тільки в електронному реєстрі.

Але дії міністерства, спрямовані на запобігання незаконному захопленню майна, поки що не дуже ефективні — на сьогодні вдалося винести рішення лише по 150 скаргам. Крім того, процес дуже повільний — спеціальна комісія роздивляється кожний випадок упродовж 30 днів.

Великі захоплення

За останній час відбулося відразу декілька голосних захоплень майна. Нещодавно невідомі шахраї переписали на себе майно мережі супермаркетів «Новус Україна» на загальну вартість 1 мільярд гривень. Вирішити цю проблему вдалося лише при безпосередньому втручанні міністра внутрішніх справ.

З аналогічною проблемою зіткнувся Укрсоцбанк. Банку знадобилося цілих три тижні, щоб повернути ж собі власне майно. «Ми очікуємо системних змін, які в майбутньому не дозволять допустити подібні зловживання з боку нотаріусів і бажаючих захопити чуже майно», — заявила голова правління Укрсоцбанку Тамара Савощенко.

Латвійська компанія TRI Management заявила про те, що 4 липня з Держреєстру прав на нерухоме майно були видалені всі записи про її 12 автозаправних станцій.

Громадян ця проблема також стосується, оскільки збільшилась кількість випадків незаконної перереєстрації нерухомості та іншого майна українців.

«До нас прийшли якісь люди і сказали, щоб ми висилялися, так як вони купили нашу квартиру. Виявилося, що якийсь нотаріус просто переписав її на когось. Звичайно ж це незаконно, але тепер ми маємо судитися за нашу ж власність»,- розповіла DW жителька Дніпра Світлана.

Вирішення проблем

Влада не поспішає вирішувати цю проблему. «Ми подали в парламент законопроект, який має зробити захоплення майна важчим. Але депутати пішли у відпустку, тому його досі не прийнято»,- сказав, відповідаючи на запитання DW, Павло Мороз.

Також міністерство карає нотаріусів, які роблять незаконні записи у державні реєстри. Але таких покарань не багато. За весь час за грубі правопорушення лише п`ять реєстраторів були позбавлені доступу до реєстру.

Найчастіше власник дізнається про зміни його прав на активи тоді, коли його позбавляють права користування, наприклад, виселяють з власної квартири.

«Реєстрація нових власників на квартири та інше нерухоме майно використовується зловмисниками, зокрема для вирішення майнових суперечок при поділі спільного майна, при стягненні боргів, шахрайстві з позиками та іпотеками, просто для незаконного заволодіння чужим майном, — пояснив у розмові з DW старший партнер юридичної фірми „Кушнір, Яким’як та партнери“ Олег Яким’як. — Для цього зловмисники здійснюють кілька переоформлень власників. Довести недобросовісність набувача можливо, але часом дуже складно. Тому якщо є підозри, що хтось може заволодіти вашим майном, потрібно подбати про наявність в реєстрі заборони на його відчуження, наприклад, в зв’язку з іпотекою або судовою забороною».

Поради юристів

Щоб не потрапити в ситуацію, коли майно виявляється переписаним на інших осіб юристи радять громадянам надійно зберігати оригінали документів, що засвідчують їхнє право на власність та не передавати їх третім особам. Крім того, необхідно регулярно перевіряти інформацію про реєстрацію об'єкта нерухомості за собою в реєстрі.

Якщо все ж таки така ситуація трапилася, то вирішувати її можна різними способами.

«Необхідно повідомити державному реєстратору про те, що реєстраційні дії проведені незаконно. Повернення майна у власність можливо також в судовому порядку. Іноді достатньо буде заявити віндикаційний позов, іноді буде вимагатися позов про скасування реєстраційних дій, — розповіла DW адвокат, партнер адвокатського об'єднання „СК ГРУП“ Юлія Курило. — У порядку кримінального провадження здійснюються слідчо-оперативні заходи щодо встановлення осіб, причетних до незаконного заволодіння чужою власністю, а також збір доказів по викриттю таких осіб».

Розділи: Суспільство

17 жовтня

Інші дати
17 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день боротьби за ліквідацію злиднів
Розгорнути
Народився Володимир Жаботинський
(1880, м. Одеса – 1940) – єврейський письменник і публіцист, ідеолог та один з лідерів сіоністського руху.
Розгорнути
Народився Яків Головацький
(1814, с. Чепелі, Львівська область – 1888), український лінгвіст, етнограф, фольклорист, поет, священик і педагог. Співзасновник об»єднання «Руська трійця», співавтор збірника «Русалка Дністровая». Найважливіша праця «Народні пісні Галицької і Угорської Русі. кн. 1-4.»
Солоденька рідна мово, Як би-м тя рад вчути! Із глубини серця свого Рад би-м піснь добути. Проспіваю співаночки, Де-но які знаю, Як би-м учув голосочок Із рідного краю. (Яків Головацький)
Розгорнути