chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні, за народним календарем, починаються Федорині вечорниці

24 вересня 2016 о 10:29

Цього дня відзначається пам'ять преподобної Феодори Олександрійської, що жила в кінці 5 століття.

За переказами, Феодора жила зі своїм чоловіком в любові та злагоді, але один багатий городянин, осліплений її красою, став спокушати молоду жінку. Він підкупив звідницю, яка обдурила Феодору, сказавши, що гріх, скоєний вночі, не ставиться людині в провину. Жінка послухалася і зрадила чоловікові, проте незабаром усвідомила всю свою провину. Феодора зненавиділа своє тіло і піддавала себе всіляким мукам, передає УНН.

Знайома ігуменя, бачачи страждання грішниці, нагадала їй історію Марії Магдалини, яка омила сльозами ноги Христа. Це спонукало Феодору піти в монастир — причому таємно від усіх, але вона розуміла, що в жіночій обителі чоловік знайде її, тому переодяглася в чоловічий одяг і поступила в чоловічий монастир з ім'ям Феодор.

Пізніше, вже після смерті Феодори, її чоловік, дізнавшись про подвиг дружини, прийняв постриг у цій же обителі.

На Русі на Федору (Феодору) відзначали третю зустріч осені. «Всяке літо кінчається, осінь починається», — говорили в народі.

У цей час щосили йшли дощі, починалася сльота. Тому про свято жартували: «Федора — замочи хвіст».

На Федору був звичай збирати усім селом дари для священика найближчої церквиі. Матінці миряни допомагали робити запаси на зиму, забиратися в будинку і на подвір'ї.

З Федори починалися капустяні вечорниці. Протягом двох тижнів дівчата і жінки рубали капусту, квасили її на зиму, розповідали байки, жартували і сміялися. Такі зборища називалися також «капусниками» — це слово дожило і до наших днів. На стіл в такі вечори подавали страви з капусти — капусняк, голубці, пироги тощо.

Розділи: Традиції

5 грудня

Інші дати
День працівників статистики
Відзначається День працівників статистики в Україні 5 грудня. Це професійне свято, встановлене Указом Президента від 02.12.2002 № 1120/2002.
Розгорнути
Народився Михайло Дерегус
(1904, с. Веселе, Харківська область - 1997) - український графік і живописець. Автор картин «Тарас Бульба на чолі війська», «Тарас слухає кобзаря», «Дума про козака-бандуриста», «Маруся Богуславка», «Козака несуть», «Народження пісні».
Розгорнути
Народився Григір Тютюнник
(1931, с.Шилівка Полтавська область - 1980) - українського письменника. Автор творів «Вогник далеко в степу», «Климко», «Син приїхав» та інші.
«Немає загадки таланту. Є вічна загадка любові». (Григір Тютюнник)
Розгорнути
Народився Олександр Олесь (Кандиба Олександр Іванович)
(1878, м. Білопілля, Сумська область – 1944) – український поет. Автор збірок «З журбою радість обнялись», «Поезії».
«Сміються, плачуть солов'ї Ти не дивись, що буде там, І б'ють піснями в груди: Чи забуття, чи зрада: "Цілуй, цілуй, цілуй її - Весна іде назустріч вам, Знов молодість не буде! Весна в сей час вам рада» (Олександр Олесь)
Розгорнути