chrome firefox opera safari iexplorer

Українські вчені закликали уряд почати наукові дослідження конопель

04 травня 2017 о 10:11

Представники наукової спільноти опублікували відкрите звернення до Кабінету Міністрів України про необхідність врегулювати порядок обмеженого контрольованого обігу канабісу (коноплі) для потреб наукових досліджень, повідомляє Громадське радіо. 

На момент публікації звернення підписали семеро науковців: академік Національної академії наук України, доктор біологічних наук Олег Кришталь, доктор медичних наук Віктор Досенко, кандидати біологічних наук Дмитро Ісаєв, Олександр Максимюк та Олексій Болдирєв, кандидати медичних наук Юрій Жигарєв та Василь Нагібін.

Ситуацію, коли будь-які спроби наукових досліджень впливу канабіноїдів на організм зустрічають бюрократичні перепони та загрожують кримінальними провадженнями для дослідників, підписанти вважають неприпустимою.

«Ми вимагаємо від Уряду України у найкоротший термін врегулювати порядок обмеженого контрольованого обігу канабісу для наукової діяльності та у такий спосіб реалізувати право медичних і наукових організацій на використання канабіноїдів у наукових та медичних цілях. Наукова спільнота України потребує таких же умов існування, як і міжнародна наукова спільнота», — йдеться у відкритому зверненні науковців.

Ініціатори звернення апелюють до Стратегії державної політики щодо наркотиків, схвалену урядом у 2013 році. Документ зокрема визначає «вивчення перспектив медичного застосування канабіноїдів як анальгетиків та інших лікарських препаратів», як один з напрямків наукової діяльності, якого потребують реалії сьогодення.

Громадяни України позбавлені законної можливості використання канабіноїдів для лікування цілого ряду захворювань, впевнені організатори звернення. Серед них епілептична хвороба, пост-травматичний стресовий розлад, інші неврологічні та психічні розлади, онкологічні захворювання, анорексія, глаукома тощо.

«У практиці розвинених країн світу канабіноїди є зокрема безальтернативним фармакологічним засобом для дітей з важкою формою вродженої епілепсії, ці діти мають від п’ятдесяти до ста епілептичних нападів на добу. Чинні закони про наукову діяльність забороняють українським вченим проведення досліджень, результати яких вже у найближчому майбутньому могли би знизити дитячу смертність. Більш того, науковцям, які вивчають канабіноїдні рецептори, кримінальне переслідування сьогодні загрожує лише за те, що вони вивчають важливі клітинні процеси організму людини, — заявив на прес-конференції провідний науковий співробітник Інститут фізіології ім.О.Богомольця кандидат біологічних наук Дмитро Ісаєв.

Нагадаємо, за чинним законодавством в Україні канабіс не може бути лікарським засобом, а для потреб наукової досліджень його неможливо ні законно вирощувати, ні імпортувати.

«В будь-якій розвиненій країні практично відсутні обмеження на використання психоактивних речовин в науковій діяльності з метою вивчення їхніх властивостей, терапевтичного потенціалу та впливу на здоров’я людей. Штучно стримуючи вкрай необхідні дослідження, Уряд України позбавляє українське суспільство науково обгрунтованої інформації, яка безпосереднім чином впливає на здоров’я людини, як соматичне, так і психічне. Таке ігнорування проблеми призводить до суттєвих загроз громадському здоров’ю, неефективного використання громадських коштів, зламаних життів тисяч і тисяч співгромадян», — говориться у зверненні.

Наголошується, що звернення є відкритим до підписання представниками наукової спільноти України.

13 листопада

Інші дати
Народився Олександр Черняхівський
(1869, с.Мазепинці, Київська область – 1939) - український громадський діяч, лікар-гістолог. Перший голова Всеукраїнської спілки лікарів, активний творець української медичної термінології.
Розгорнути
Народився Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко)
(1889, с.Грунь, Сумська область - 1956) – український письменник-сатирик і гуморист, автор-засновник художнього жанру нарис-усмішка.
«Чухраїнці» – це дивацький народ, що жив у чудернацькій країні «Чукрен»… Риси (як на ту старовинну термінологію) звалися так: 1. Якби ж знаття ! 2.Забув. 3.Спізнивсь. 4. Якось то воно буде, 5.Я так і знав!… Істино дивний народ.» (Остап Вишня)
Розгорнути