chrome firefox opera safari iexplorer

27 вересня – 125 років від дня народження українського актора Миколи Надемського

27 вересня 2017 о 11:35

Впродовж усього якихось 12 років — від дебюту 1925 р. до загибелі у більшовицькому казематі 1937-го – Надемський зіграв 57 кіноролей.

Його любив знімати Олександр Довженко: «Звенигора», Арсенал», «Земля», «Іван»…

Микола Захарович Надемський народився 1892 р. в Києві. Навчався у Київському художньому училищі, затим у театральній студії імени М.Савіної у Москві. Гастролював у трупі Г.Шуміхіна в Стокгольмі (Швеція) та Гельсінгфорсі (Фінляндія).

Воював під час Першої світової війни. Брав участь у повстанні лейб-гвардійського Кексгольмського полку 6-8 листопада 1917 р., організованому більшовицькою партією (внаслідок повстання був повалений Тимчасовий уряд і владу остаточно захопили червоні). У 1918 р. Надемський уже в Києві – бере участь у більшовицькому заколоті на заводі «Арсенал»…

У 1920-26 рр. — актор Києво-Печерського робітничого театру, пересувного театру «Цукортресту», театру ім. Лесі Українки, низки експериментальних театрів, Одеської, а згодом – Київської кіностудій.

Перша кіноакторська робота – у фільмі «За лісом» (1925 р.) Тут, у кіногрупі А.Кордюма, актор знайомиться з майбутнім великим режисером Олександром Довженком.

Працював М.Надемський завзято і плідно. Тільки впродовж 1927 р. – 10 ролей. У шести фільмах зіграв по дві ролі водночас, у двох – по три.

Тим часом «більшовицький» світогляд Надемського зазнавав серйозних змін. Сучасники вважали, що не без впливу Довженка. Про це, звичайно, знали «залізні фелікси».

1937 р. Микола Надемський устиг зіграти у двох своїх останніх фільмах – «Назар Стодоля» і «Соловей».

Пізньої осені по нього прийшли енкаведисти. 23 грудня позасудовим органом — «трійкою» — був засуджений до смертної кари й за кілька днів розстріляний у тюрмі.

Підготувала Олена Бондаренко, Громадський рух «Рідна країна» 

9 жовтня

Інші дати
Народився Михайло Кравчук
(1892, с. Човниця Волинської обл.-1942) - визначний український математик, педагог та громадський діяч, академік ВУАН. Автор української алгебраїчної та геометричної термінології. Організатор першого Київського математичного товариства та першої математичної олімпіади школярів (1935).
Розгорнути
Народився Микола Бажан
(1904, м. Кам»янець-Подільський, Хмельницька область - 1983) — український письменник, філософ, громадський діяч, перекладач, організатор і видавець багатьох універсальних видань. Автор творів «Майстер залізної троянди», «Політ крізь бурю», «Розмова сердець», «Клятва», переклав українською мовою «Витязь в тигровій шкурі» Шота Руставелі.
О земле юрб і добр, о земле сил і дій, Я кожну яв твою зв'яжу і відокремлю В єдиній складності твоїй. Тебе до пня, до дна тебе й до краю Всю вичерпать і розітнути суть! Тебе, немов мету і жертву, розкриваю Й не можу до кінця збагнуть, Бо мудрости й буття неісходима путь (Микола Бажан)
Розгорнути