chrome firefox opera safari iexplorer

Убивство Головного Отамана: справа, яка донині потрібна Москві

25 травня 2018 о 14:03
dt.ua

25 травня 1926р. в Парижі, просто посеред вулиці, був застрелений Голова Директорії та Уряду УНР у вигнанні  Симон Васильович Петлюра.

Вбивцю – Самуїла Шварцбарда – суд виправдав. Не зваживши на красномовні  свідчення про  те, що убивство організоване з більшовицької Москви. На те, що західна преса багато писала про убивство як спецоперацію  російських спецслужб.  

І суд, і велику  частину громадськості цілком влаштувала версія, за якою вбивця-одинак помстився в такий спосіб  Головному Отаманові Армії УНР за єврейські погроми…

 (Довідка: В 1918-19р.р. Франція, скажімо так, дуже обережно поставилася до виборювання українцями своєї незалежності. Залишаючись відданими ідеї «великої й неподільної Росії», французи залишили поза увагою вимогу визнати незалежність УНР. Натомість ультимативно зажадали виведення С.Петлюри та В.Винниченка зі складу Ради народних міністрів УНР — тоді група політиків на знак протесту вийшла зі складу Директорії.     

На початку квітня французькі кораблі почали передислокацію, яка закінчилася цілковитим виведенням флоту з Одеси. До міста увійшло кількатисячне військо отамана Н.Григор’єва, котрий свого часу зрадив УНР і перекинувся до більшовиків. Таким чином, Одесу «з  мовчазної  згоди»  Франції,  як однієї з держав Антанти,  захопили більшовики. Місто опинилося в катастрофічній ситуації.)

Тож  коли був знищений лідер українських державницьких змагань, ніхто особливо не став  розбиратися, що собою являла його особистість і чи були насправді в Україні  часів УНР   єврейські погроми, чи це (як, зрештою, й виявилося) – одна з вигадок, народжених у стінах ВЧК-НКВД.

Після Другої світової «справою Петлюри» ніхто й зовсім не цікавився: перед масовістю винищення євреїв, до якого вдалися нацисти, все інше в очах Західної Європи відступило. Переглянути справу і не наразитися на емоційне сприйняття було неможливо. Мабуть, варто сказати й про те, що страждання євреїв у Другу світову були відомі західноєвропейському світові, а що таке Україна, як затято і трагічно вона намагалася вирватися з пут більшовизму  і як була за це покарана штучним більшовицьким Голодомором; хто такий, зрештою, Петлюра – «стара Європа» докопуватися не вельми воліла. До того ж після закінчення Другої світової війни західний світ  вільно чи невільно мусив якось рахуватися з «державою Сталіна». Та й, нарешті, «віддані друзі» більшовицької Москви – французькі комуністи, які мали тоді достатньо великий вплив у своїй країні – робили все, щоб «справа Петлюри» не набувала розголосу з уст української діаспори, налаштованої проти Москви непримиренно.

Про те, що вбивство Симона Петлюри було операцією просійської розвідки, в Конгресі США заявив співробітник КДБ Петро Дєрябін, який 1954р. втік до Америки.  Однак його свідчення також навряд чи хтось почув…

Отже, «справа Петлюри» у вільному європейському світі залишається нерозкритою. А значить, остаточно не розвінчаний і огидний міф про українців як ксенофобів-   юдофобів. Цей міф активно підживлювала Москва в часи звитяжної боротьби УПА. Його намагаються гальванізувати  й нинішні кремлівські гебельсові учні. Тобто, Росії  (комуністичній чи нинішній, сталінсько-путінській, яка, до слова,  завжди вирізнялася юдоненависництвом) образ українця-погромника був, є і, напевне, буде ще довго зручним. Бо Росія не в змозі змиритися з незалежністю від неї України.  

…30 травня 1926р. на паризькому цвинтарі Монпарнас  був похований Головний Отаман Симон Васильович Петлюра.

До його могили приходять представники української громади, українці, які приїздять до Франції, а віднедавна буває й хтось із представників  посольства України в Республіці Франція.

Тим часом Пантеон українських героїв, про створення якого так багато говорилося, досі навіть не в зародку. Наші Герої, які боролися за рідну землю, спочивають у чужій землі…

Олена Бондаренко

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

25 лютого

Інші дати
Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
1871 – українська письменниця, перекладачка, культурний діяч. Автор численних віршів, поем, драматичних творів («Камінний господар», «Лісова пісня», «Бояриня» та ін.).
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну. Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким. (Леся Українка)
Розгорнути
Народився Лесь Курбас
(1887, м. Самбір Львівська область - 1937) - український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».
Розгорнути
Народився Павло Вірський
(1905, м.Одеса – 1975) – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955 – 1975), який з 1977 року носить його ім’я.
Розгорнути